134 yıllık Ladik Saat Kulesi yıllara meydan okuyor

Osmanlı Padişahı 2’nci Abdülhamit döneminde yaptırılan Ladik Saat Kulesi 1943’teki depremde büyük hasar alınca yeniden inşa edildi.

32 metre yüksekliğindeki saat kulesi, Alman yapımı mekanizması ile dikkat çekiyor. Kurmalı mekanizmaya sahip saat kulesi bu özelliği ile yıllara meydan okuyor.

Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, “Kule 1889 yılında inşa ettirildi.1943 yılındaki depremde büyük hasar gören kule aslına uygun olarak tekrar yaptırıldı. Birçok Osmanlı kulelerinde olduğu gibi minareyi andıran yapı 96 basamaklı, 32 metre yüksekliğinde 3 katlı platform üzerine oturtulmuş. Saatin mekanizması Alman yapımı. Gövdesinde pencere olmayan, süsleme olarak yalnızca şerefenin altındaki şerit halinde kabartma kuşaklarını taşıyan kule, yalın ve zarif görünümü ile dikkat çekiyor” dedi.

Özel, “Mekanizması kurmalıdır. 3 günde 1 kere saatin kurulması gerekmektedir. Saat başlarında 4 kez küçük çan vurduktan sonra saat miktarı kadar büyük çan çalmaktadır. Tarihi Ladik Saat Kulesi zamana ve mekana direnmeye, ayakta kalmaya devam ediyor” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir