Astana görüşmeleri başladı: Türkiye, Rusya ve İran heyetleri bir ortaya geldi

Suriye krizine tahlil emelli oluşturulan Astana görüşmelerinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Kazakistan’ın başkenti Işık Sultan’da 18. defa bir ortaya geldi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlığındaki heyetin temsil ettiği görüşmelere, Rusya’dan Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran’dan ise Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı başkanlığındaki heyetler katılıyor.

Toplantılarda, Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Susan, askeri muhalefet ise Ahmet Tuma başkanlığındaki heyetlerle yer alıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O.Pedersen’i Siyasi Hususlardan Sorumlu Vazifelisi Robert Dunn temsil ederken daha evvelki görüşmelerde gözlemci statüsünde yer alan Ürdün, Irak ve Lübnan’dan bu defa yalnızca Ürdün heyeti bulunuyor.

İki gün sürecek toplantılarda, Suriyeli mültecilerin dönüşü için şartların sağlanması başta olmak üzere Suriye’deki insani ve sosyoekonomik durum, Cenevre’deki Anayasa Komitesi çalışmaları, itimat artırıcı tedbirler, rehinelerin hür bırakılması ve kayıp şahısların aranması üzere hususlar masaya yatırılıyor.

‘SURİYE’DEKİ DURUM GERGİNLEŞTİ’

Aleksandr Lavrentyev, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye’de durumun gerginleştiğini ileri sürerek, “Çoğunluk Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonu nedeniyle Suriye’ye olan ilgisinin zayıfladığını lisana getiriyor. Buna karşın Suriye krizi, Rus dış siyaseti için bir öncelik olmaya devam ediyor” dedi.

Lavrentyev, Suriye halkının hayatını kolaylaştırmak için daha evvel ele aldıkları mevzuları görüşmek üzere bugün Türk ve İranlı meslektaşlarıyla bir ortaya geldiklerini belirterek, “Suriye’de alandaki durumu düşünün. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde terörist olarak isimlendirdiği Kürt oluşumlarına karşı açıkladığı askeri operasyonla daha da karmaşık hale geldi” argümanında bulundu.

Lavrentyev ayrıyeten, “Bunun, bu ülkede gerginliğin tırmanmasına ve yeni bir çatışma durumuna yol açabileceğine, makul bir adım olmadığına inanıyoruz. Türk meslektaşlarımızı bu sorunu tüm ilgili taraflar ortasında diyalog yoluyla çözmeye çağıracağız” sözlerini kullandı.

‘MÜLTECİLERİN DURUMU DEĞERLİ BİR SORUN’

Aleksandr Lavrentyev, görüşmelerde Suriyeli mültecilerin durumunu da ele alacaklarını vurgulayarak, “Bu değerli bir sorun. Kimi ülkelerde mültecilere yönelik tavırlar değişiyor. Bilhassa Lübnan, mültecilerin mesken sahipliği yaptığı ülkelerdeki ömür şartlarını sağlamak için fon tahsis etmekten değil, bu fonu onların ülkelerine geri dönmeleri için tahsis etmekten yanadır” dedi.

Lavrentyev, Cenevre’nin tarafsız statüsünü kaybetmesiyle Suriye Anayasa Komitesi için yeni alan oluşturulması gerektiğine işaret ederek, “Rus heyeti olarak Cenevre’de çalışmak hayli sıkıntı. Bu mevzuyu, Astana görüşmelerinde ele alacağız” diye konuştu.

Related Posts

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, Medine’de Türk Hac İşleri Ofisi’ni ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Erbaş, ofisi ziyaretinde “2022 Yılı Hac Organizasyonu” kapsamında yürütülen …

Göztepe İngiliz orta sahayı takımına kattı

Yeni dönemde 1. Lig’de çaba edecek olan Göztepe, 24 yaşındaki orta saha oyuncusu Romal Palmer ile 4 yıllık kontrat imzaladı. Manchester City …

Okay Yokuşlu, Celta Vigo’dan ayrıldı

Milli futbolcu Okay Yokuşlu’nun, La Liga takımı Celta Vigo’daki macerası sona erdi. 28 yaşındaki Okay Yokuşlu, mevzuyla ilgili olarak toplumsal …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO zirvesi sonrası paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: NATO’nun tarihindeki en önemli zirvelerden biri olan Madrid Zirvesi’ni başarıyla …

Öldürülen iş insanının eşinden korkunç iddia! Kasten öldürdüklerini düşünüyorum

Eyüpsultan’da iş insanı Serdar Karakoç’un, iddiaya göre eşiyle telefonda konuştuğu sırada iş yerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu …

MSB: Suriye’nin kuzeyinde 29 terörist etkisiz hale getirildi

Suriye’nin kuzeyinde 29 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi. Açıklama Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) geldi. MSB’den yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.