Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler! Grip, nezle, Covid-19a karşı…

Paylaş

Vücudumuzun bağışıklık sistemini korumak ve hastalıklara karşı daha güçlü olmak için vitaminlerin, minerallerin, faydalı yağ asitlerinin önemi büyük. Vücudumuzun vitamin, mineral gibi depolarının dolu olmasını sağlamanın formulü de sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçiyor. Özellikle kış aylarında yayılan bulaşıcı hastalıklardan korumak için de beden sağlığımızı korumamız çok önemli. Özellikle Covid-19 gibi ciddi hastalıkları atlatmak için aşı olmakla birlikte kuvvetli bir bağışıklık sistemi sizlere ekstra katkı sağlıyor.

Posta.com.tr okuyucuları hazırladığımız bu beslenme listesinde hem hangi besinlerde hangi vitaminlerin olduğunu öğrenecek hem de bu besinlerin hiç bilmediğiniz faydalarını göreceksiniz. Hazırsanız başlıyoruz…

İltihap önleyici, ağrı kesici, boğaz ağrısını dindirici: Zencefil

Paylaş

İltihap önleyici, ağrı kesici, boğaz ağrısını dindirici: Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bitki. Zencefilin en önemli sağlık yararları arasında mide bulantısını geçirme, ağrıyı giderme, solunum şartlarını iyileştirme ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olması bulunuyor.

Geleneksel olarak birçok Asya ülkesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı zencefil kullanılıyor. Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir araştırma, taze zencefilin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı potansiyel antiviral özellikler gösterdiğini buldu.

Zencefil, bağışıklık güçlendirici etkisinin yanı sıra boğaz ağrısı ve öksürüğü rahatlatmak için çay şeklinde tüketilebiliyor.

İltihap önleyici bir yapıya sahip olduğu için vücudumuz üzerinde çok önemli bir etkisi olan zencefil aynı zamanda doğal bir ağrı kesici. Ancak zencefilin kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Yüksek dozda tüketimi mide ekşimesi, kalp ritim bozuklukları ve deri dökülmesi gibi sonuçlar doğurabiliyor.

İlgili Haber
Zencefil yedikten 2 saat sonra vücudumuzda olanlar
Zencefil yedikten 2 saat sonra vücudumuzda olanlar

C vitamini deposu: Turunçgiller ve kapya biber

Paylaş

C vitamini deposu: Turunçgiller ve kapya biber

Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyvelerden oluşan turunçgillerin tüketimi sayesinde vücut ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini alır. Kış aylarında turunçgil tüketimini arttırmak vücut bağışıklığını arttırarak soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı da tam koruma sağlar. 

Diğer vitaminlere kıyasla virüs ve enfeksiyonlara karşı savaşan ve bağışıklığımızı güçlendirmek için tercih edilebilecek en önemli öğelerden olan C vitamini birçok besinde bulunuyor.

Daha yüksek oranda C vitamini isteyenler için en yüksek C vitamini depoları

LimonPortakalKapya biber

Paylaş

C vitamini bakımından zengin besinlerin yanında meyve grubundan greyfurt, ananas, çilek, sebze grubundan domates, maydonoz, brokoli ve ıspanak tüketebilirsiniz.

HEM demir içeren demir kaynakları

Paylaş

HEM demir içeren demir kaynakları

Demir bizi hastalıklardan koruyacak en önemli minarellerden. Ancak demir deposu olduğunu bildiğimiz gıdaları tüketirken bu gıdaların hangi besin grubuna ait olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

Çünkü HEM demir içeren besinler kolaylıkla sindirilirken HEM demir içermeyen besinlerin C vitamini ile desteklenilmesi gerekiyor. HEM, Hemoglobinde bulunan demirli-porfirin protein. Bir besin HEM demir içeriyorsa, kolaylıkla sindiriliyor.

HEM demir, hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunuyor. Kırmızı et, dalak, ciğer gibi besinler HEM demir kaynakları.

HEM içeren demirli gıdalar

TavukKuzuBiftekCiğer

C vitamini ile birlikte tüketilmesi gereken HEM demir içermeyen demir kaynakları

Paylaş

C vitamini ile birlikte tüketilmesi gereken HEM demir içermeyen demir kaynakları

Eğer demir emilimin daha iyi olmasını istiyor, besinleri daha iyi sindirmek istiyorsak, HEM demir içermeyen besinleri C vitamini ile tüketmek gerekiyor.

HEM içermeyen demirli gıdalar

Kuru fasulyeMercimekIspanakBarbunyaNohut

Bu nedenle bu besinlerin yanında aşağıdaki C vitamini kaynaklarını tüketebilirsiniz.

KırmızıbiberBrokoliMaydanozBrüksel lahanasıKarnabaharYeşil dolmalık biber

Kalsiyum kaynakları

Paylaş

Kalsiyum kaynakları

Başta kemik sağlığı için çok önemli bir mineral olan kalsiyum kas ve sinir sistemine de doğrudan etki eden bir yapıya sahip. Güçlü bir bağışıklık için günlük ihtiyaç kadarınca karşılanıp fazlasının tüketilmemesi gerekiyor.

Süt ve süt ürünlerinin tamamı kalsiyum bulunduruyor. Ancak bunların yanında fındık, badem, ceviz, yumurta gibi besinlerden de kalsiyum alabiliyorsunuz.

Zengin Omega 3 kaynakları

Paylaş

Zengin Omega 3 kaynakları

Sağlıklı bir vücudun hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan en önemli öğelerden biri de Omega 3.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Şahin, Omega-3 yağ asitlerinden zengin balık tüketiminin de bağışıklık sistemi için önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bağışıklık sisteminiz üzerinde etkili olan n-3 yağ asiti açısından zengin olan hamsi, lüfer, somon, ton balığı, mezgit gibi balıkların tüketimi; haftada 2 kez toplamda 300 gram olarak öneriliyor.

Balıkları yağ oranları fazla olduğu için ızgarada, buharda ya da fırında pişirebiliriz. Çünkü yağda pişirilen balıkların içeriğinde bulunan faydalı yağ asitleri en aza iniyor. Yanına eklenecek olan salata veya sebze haşlamayla “sebze+protein” birlikteliğini tamamlanmış oluyor.

İlgili Haber
Doğadaki tek omega 7 kaynağı besin açıklandı
Doğadaki tek omega 7 kaynağı besin açıklandı

Bitkisel Omega 3 kaynakları

Paylaş

Bitkisel Omega 3 kaynakları

Deniz ürünlerinde bolca bulunan Omega 3 besin grubunu tüketmekte zorlanan kişiler için Omega 3 ceviz, fındık, et, kabak çekirdeği ve chia tohumunda da bol miktarda bulunuyor.

Omega 3 yağ asitleri içeren bitkisel kaynaklar

Keten tohumu yağıChia tohumuZeytinyağıAvokadoMikroalgler (Chlorella gibi küçük alg formları)Kuru yemiş

Kuru yemişlerde 5:1 şeklinde dengeli bir omega 3 ve 6 oranı bulunuyor. 14 adet kuru yemiş tükettiğinizde (yaklaşık 60 gram), günlük omega 3 ihtiyacınızın yüzde 50’sini karşılamış olursunuz. Daha fazla bilgi için şu haberimize tıklayın: Omega 3 yağ asitleri içeren 5 bitkisel kaynak

Probiyotik kaynakları: Yoğurt ve kefir

Paylaş

Probiyotik kaynakları: Yoğurt ve kefir

İçerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklığı güçlendirmede kilit bir rol oynayan yoğurt, kefir gibi ürünler vücudumuza başka faydalar da sağlıyor. Sindirim sistemimizi koruyan probiyotikler bağırsaklarımızı kuvvetlendirerek enfeksiyon kapma ihtimalimizi de en aza indiriyor.

Probiyotik içeriği yüksek gıdaların üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azalttığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Kenan Yıldırım, “Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak istiyorsak, bağırsaklarımızın en sevdiği yiyeceklerden turşu, kefir, tarhana, şalgam suyu ve boza gibi güçlü probiyotik kaynaklarını günlük tüketmeye özen göstermeliyiz” diyor.

Bağışıklığı güçlendirmek için günlük beslenme düzeninde dikkat edilecekler

Paylaş

Bağışıklığı güçlendirmek için günlük beslenme düzeninde dikkat edilecekler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selin Nur Ünal da bağışıklığı güçlendirmek için günlük beslenme düzenimiz ile ilgili şu önerilerde bulunuyor

İyi ve kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta (kişide sınırlandırılması gereken bir hastalık mevcut değilse) her gün tüketilebilir. Kefir ve probiyotik ilaveli yoğurt, protein kaynağı olmalarının yanı sıra probiyotik alımını destekler. Her gün 2 porsiyon kadar tüketilmelidir.Haftada 2 kez Omega-3 yağ asitlerinden zengin yağlı balıklardan tüketilmelidir. Lif içeriği yüksek tam tahıl kaynakları ve beta glukandan zengin yulaf bağışıklığı desteklemek için önemlidir. Kivi, portakal, mandalina, greyfurt gibi C vitamini kaynaklarına günde 2-3 porsiyon kadar yer verilebilir. Havuç, yeşil yapraklı sebzeler önemli A vitamini kaynaklarındandır. Her öğüne eklenebilir. Brokoli, karnabahar gibi antioksidan özelliği yüksek besinleri de sofralarınızdan eksik etmeyin. Baharatların da bağışıklığı destekleyen özelliklerinden faydalanın. Etkili baharatlardan zencefil ve ana maddesi kurkumin olan zerdeçal antiinflamatuardır. Yoğurda veya içeceklerinize karıştırarak tüketebilirsiniz.Bitkisel yağlardan zeytinyağına beslenmenizde yer verin. E vitamini kaynağı olan çiğ badem, çiğ fındık ve cevizi de beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Bağışıklığı güçlü tutmak için bunlara da dikkat:

Paylaş

Bağışıklığı güçlü tutmak için bunlara da dikkat:

Ayrıca,

Düzenli ve kaliteli uykuya dikkat edin. Gece uykusunun önemini unutmayın. Bol sıvı tüketin.Düzenli egzersiz yapın.Stres seviyelerinize dikkat edin.Sigara ve alkolden, aşırı kafein tüketiminden kaçının.

Bonus bilgi: Gece uykusunun önemi nedir?

Karanlık bir ortamda uyunan uyku sırasında tüm vücuda yayılan hormon metabolizmanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürme mekanizmalarını da destekliyor. Akşam 21:00 ile 22:00 saatleri arasında salınımı başlayan, 22:00-05.00 saatleri arasında daha üst seviyeye ulaşan melatonin hormonu, gece 02.00-04.00 saatleri arasında en yüksek değerlerine ulaşıyor. 

bağışıklık güçlendirme bağışıklığı artıran yiyecekler bağışıklık güçlendirici beslenme

Related Posts

Zeytinyağının sağlık açısından en önemli 5 faydası

Zeytinyağı bilinen en eski besin kaynaklarından biri. Faydalarından dolayı antik çağlardan beri sıvı altın ve sıvı güneş diye anılıyor. Peki …

ABD’de 5 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısına tavsiye kararı

ABD’de, 5 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısının uygulanabileceği istikametinde tavsiye kararı alındı.CDC’ye bağlı bilim insanlarından oluşan …

Diz kireçlenmesi (gonartroz) ve tedavisi

DİZ KİREÇLENMESİ (GONARTROZ) Yetişkin bireylerde özellikle yaşa ve vücudun kendisini onaramamasına bağlı çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bu …

Kirazın bu yararlarını görenler gözlerine inanamıyor! İşte kirazın kimsenin bilmediği mucizevi yararları

Yazın gelmesi ile birlikte çok sayıda meyvenin de daha fazla üretilmeye başlandığı ön plana çıkıyor. Bu meyvelerin ortasında yer alan ve en çok …

Yumurtayı Kaynattığınız Suyun İçine Limon Sıkarsanız Ne Olur? Bu Sistemi Kesinlikle Deneyin!

Bu formülleri uygulayan şahıslar hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olarak yumurta tüketme imkanına sahip olabilir. İşte, yumurta pişirme …

Yumurtayı Kaynattığınız Suyun İçine Limon Sıkarsanız Ne Olur? Bu Sistemi Kesinlikle Deneyin!

Bu formülleri uygulayan şahıslar hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olarak yumurta tüketme imkanına sahip olabilir. İşte, yumurta pişirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.