Dökme zeytinyağı ihracatında kısıtlamanın kaldırılması kesimde olumlu karşılandı

13 milyonun üzerinde ağaç varlığı ile Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üretiminde kelam sahibi olan Edremit Körfezi’nde dal bileşenleri, 5 kilogramın üzerindeki ambalajlarda zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamanın kaldırılmasını hem üretici hem de tüccarlar açısından olumlu bir gelişme olarak kıymetlendirdi.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu (UZZK) Lideri Dr. Mustafa Tan, AA muhabirine, yasağın kaldırılmasının iktisada katkı sağlayacağını söyledi.

Tan, kısıtlamaya gerek olmadığını ve Türkiye’nin elinde gereğince zeytinyağı stoku bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla bu yasağın kaldırılması elimizdeki stoku eritir. Durduk yerde bu türlü bir fırtına vardı, bu fırtına dindi. Artık gemimiz hakikat yolunda. İnşallah önümüzdeki yıl hem ülkemiz açısından hem de zeytin üreticisi açısından çok verimli bir yıl olur rekora gidebiliriz.”

Edremit Körfezi Zeytin Zeytinyağı Üreticileri Dernekleri Federasyonu (EKZZÜF) Lideri Mehmet Hakkı Semerci de dökme zeytinyağı ihracatının kaldırılmasının Türkiye piyasalarını dünya piyasalarına taşıyacağını kaydetti.

Semerci, eserin yalnızca pakete mahkum bırakılması durumunda piyasada arz fazlası oluşacağını vurgulayarak, “Dökme ihracatı özgür bırakmakla Türkiye’yi bir anda dünya piyasalarına taşımış oluyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sektöre olumlu tesir yapacaktır”

Birçok ülkeye zeytinyağı ihracatı yapan Ayvalık’ın esaslı firmalarından birinin idare şurası lideri olan Mustafa Kürlek, ihracatla Türkiye’ye döviz girdisi sağlayacakları için durumun iktisada de olumlu yansıyacağını lisana getirdi.

Hasat devrinde zeytinin rekoltesini yüksek beklediklerini anlatan Kürlek, “Bu yüzden de zeytinyağında ihracat yasağının kaldırılması bölüme olumlu bir tesir yapacaktır. Fazla üretilen zeytinyağı yurt dışına ihraç edilmiş olacak ve karşılığında ekonomik kar olacaktır.” dedi.

Ayvalık ile Gömeç Ziraat Odası Lideri ve zeytinyağı üreticisi Hasan Baysal da yasağın kaldırılmasının hem ihracatta hem de iç tüketimde problemleri ortadan kaldıracağını belirtti.

Baysal, zeytinyağındaki ihracat yasağının kaldırılmasıyla, zeytin üreticisinin de eserlerini de daha âlâ fiyatlarla ihracatçıya satabilmesinin önünün açıldığını söyledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi, ziraî elektrik üretim bedeline kredi verecek

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Ziraî Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına Ait Kararda …

Elinde Altın Olanlar Bu Bilgiye Dikkat! Köprüden Evvel Son Fırsat, Rüzgar Tersten Esecek: İşte Yeni Fiyatlar

Altın fiyatları ABD ve Çin’den gelen ekonomik gelişmelerle tekrar taraf buluyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisi …

İstanbul’da sağanak yağış esnafı zora soktu

İstanbullu bugün sabah saatlerinde ağır yağmura uyandı. Sağanak yağışın faal olduğu kentlerde sokakta çalışmalarını yürüten seyyar satıcı ya da …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde imali süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı …

Bakan Nebati’den KKM hesapları ve döviz kuru ile ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı …

Türkiye’ye gelen milletlerarası yatırım 6 ayda yüzde 21 arttı

Yabancı yatırımcı, güvendiği, ahenk sağlayabileceği ve çalışmalarında kendisine kolaylık sağlayan ülkeleri seçiyor. Türkiye de memleketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.