Elon Musk ve Twitter satış görüşmeleri için masada

Twitter yönetim kurulu üyeleri, şirketi Elon Musk’a satmak için görüşmelere devam ediyor. Şirket bu hafta içinde bir anlaşmaya varabilir. Taraflar, ünlü milyarderin sosyal medya şirketi için önerdiği 43 milyar dolarlık teklifi görüşmek üzere bu hafta sonu toplandı.

Wall Street Journal’a konuşan şirket kaynaklarına göre, yönetim kurulu üyeleri ve Musk teklifi görüşmek üzere dün bir araya geldi. Kaynaklar, çözülmesi gereken sorunlar olmasına rağmen görüşmede ilerleme kaydedildiğini ancak anlaşmaya varacaklarının garantisi olmadığını açıkladı.

GÖRÜŞMELER İLERLİYOR

New York Times’a bilgi veren kaynaklar ise dünyanın en zengin insanı olan Musk’ın hisse başına 54,2 dolarlık teklif vermesinin ardından şirketin 11 yönetim kurulu üyesinin bu teklifi ciddi bir şekilde değerlendirmeye aldığını açıkladı. Ayrıca kaynaklar görüşmelerin akıcı ve hızlı ilerlediğini söyledi.

Twitter’da yüzde 9,2’lik hisse satın alan Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

‘ZEHİR HAPI’ DEVREYE GİRMİŞTİ

Twitter, 14 Nisan’da yapılan teklife sıcak bakmamış ve Musk’ın hissesini artırmasını engellemek için ‘zehir hapı’ önlemi almıştı. Zehir hapı olarak adlandırılan önlemle şirket, potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarların daha düşük fiyata hisse satın alma hakkını koruyor.

Ancak Musk’ın 46,5 milyar dolarlık finansmana sahip olduğunu açıklamasından ve Twitter’ın borsada sarsılmasından sonra şirket duruşunu değiştirdi ve müzakerelere kapı açtı.

HİSSEDARLAR İSTEKLİ

Bunun yanında bazı Twitter hissedarlarının da Musk’ın satın alımına destek verdiği bildirildi. Twitter’da 160 milyon dolar değerinde yaklaşık yüzde 0,4 hisseye sahip olan Thrivent Asset Management şirketinin fon yöneticisi Lauri Brunner, Musk’ı yetenekli biri olarak gördüğünü belirtirken, “Tesla’da iyi bir sicili var” dedi.

Şirkette 950 bin hisseye sahip olan Bandera Partners’ın portföy yöneticisi Jeff Gramm da “Şirket sekiz yıl önce halka açıldıktan bu yana hisseler hiçbir yere gitmedi. Bunun için Musk ile ilişki kurulmalı” dedi.

TWİTTER MUSK’I ARAŞTIRIYOR

Öte yandan Reuters’ın aktardığına göre, şirket kaynaklardan biri, Musk hakkında soruşturma olup olmadığı konusunda araştırma yapıldığını açıkladı. Kaynak, düzenleyici kurumların Musk ile ilgili devam eden bir soruşturması olup olmadığı konusunda Twitter’ın daha fazla bilgi edinmeye çalıştığını belirtti.

Kaynağa göre, Musk’a yönelik herhangi bir soruşturma olması durumunda Twitter’ın satış görüşmelerinin tamamlanması açısından bir risk oluşabilir.

Related Posts

Kritik Gelişme: Binance’e Bu Altcoin’den Yüzmilyonluk Aktı!

Borsalara akan yüklü miktarda stablecoin, büyük yatırımcıların satın alma konusundaki ilgisini gösteriyor. 159 milyon doların üzerinde BUSD …

Süper Lig’in yeni ekibi İstanbulspor, 7 futbolcu ile sözleşme yeniledi

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi İstanbulspor, 7 futbolcusu ile 2026-2027 sezonunun sonuna kadar sözleşme yenilediğini duyurdu. Kulübün resmi …

Irak’ta mühimmat deposunda patlama: 7 ölü

Irak’ın güneyinde yer alan Necef kentinde, Şii Lider Mukteda Sadr başkanlığındaki Sadr Grubu’nun silahlı kanadı olan Saraya el-Selam’a ait silah …

Fenerbahçe – Ümraniyespor! Beklenen 11’ler

Fenerbahçe, yeni dönemin birinci maçında alanında Ümraniyespor ile karşı karşıya gelecek. Ülker Stadyumu’nda saat 21.45’te başlayak müsabakada …

Evander, Antalyaspor-Galatasaray maçını izledi

Galatasaray’ın gündeminde olan Evander, Instagram hesabından yapığı paylaşımda Antalyaspor-Galatasaray maçını canlı izlediği anın fotoğrafını …

Manisa’daki orman yangını 12 saat sonra denetim altına alındı

Manisa’nın Soma ilçesi Deniş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün saat 19.30’da başlayan yangına, karadan ve havadan müdahale edildi. Haberin devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.