Erdoğan’ın danışmanı Veysel Bektaş’ın akrabalarına koltuk yetmiyor

2016-2018 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapan Fatma Betül Sayan Kaya’nın aile üyelerinin bürokrasini en üst katmanlarındaki görevleri uzun süre tartışılmıştı. Benzer bir ‘becerikli’ aile hikâyesi de Çorum’dan: Bektaş ailesi, ildeki pek çok koltuğun sahibi…

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın geçen yıl kendi bakanlığına kocası ile ortak olduğu “Nanoksia” isimli şirketten ihalesiz 9 milyon TL bedelle dezenfektan satın aldığı ortaya çıkmıştı. “Nepotizm” denilen aile kayırmacılığının bakanlıklardan il teşkilatlarına kadar ne kadar yaygınlaştığını gösteren atamalarda Çorum’da Bektaş ailesinin hızlı yükselişi çarpıcı bir örnek.

Yargıda Birlik Platformu’nun çalışmalarını yürüten ekipte yer alan ve 2015 yılında, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanlığı görevine atandıktan bir süre sonra 10 Ağustos 2018’de Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanan Veysel Bektaş’ın ailesi Çorum’da müdürlükleri adeta kendi aralarında paylaşmış durumda.

BU SEFER BABA DA GÖREV ALDI

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Veysel Bektaş’ın ağabeyi il genel meclis başkanlığı görevini yaparken bir yeğeni Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, bir diğer yeğeni ise İl Turizm Müdürlüğü görevlerini ifa ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Çorum İl Genel Meclisi Üyesi olan Veysel Bektaş’ın ağabeyi Mehmet Bektaş İl Genel Meclis Başkanlığı koltuğunda oturuyor.


Zafer Bektaş

Mehmet Bektaş’ın oğlu Zafer Bektaş, Çorum Çevre Şehircilik İl Müdürü, kızı Sümeyra Şengül ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koltuğunda oturuyor.

SAYAN AİLESİ HER KOLTUKTA

Çorum’daki Bektaş ailesi akılara Sayan ailesini getirdi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlığı ile de tanınan eski Bakan Betül Sayan’ın bir diğer kardeşi Nazmiye Sümeyye Sayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyesi olarak görev yapıyordu.

Sayan kardeşlerin bir diğeri Ayşe Hilal Sayan Koytek ise Başbakanlık Müşavirliği ve Aile Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevi yapmış, daha sonra da Kuveyt’e Büyükelçi olarak atanmıştı.

“Ailenin eniştesi” Hilal Sayan’ın eşi Enes Koytak’ın da TÜRKSAT’ta yıllarca yüksek maaşla araştırmacı sıfatıyla çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir