Erdoğan’ın konuşmasının şifreleri

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan dikkat çeken bildiriler verdi.

Son günlerde Ankara kulislerinde ve toplumsal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin vazifeden alınacağına yönelik söylentilerin arttığı bir devirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bu zamanlaması enteresan bir açıklama geldi. İktisada yönelik vaatleriyle ortaya çıkan sonuçlar ortasındaki uyumsuzluk nedeniyle tenkit oklarının gayesinde olan Nebati ile yola devam edilip edilmeyeceği merak ediliyordu.

NEBATİ İLE YOLA DEVAM MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamalarda uygulanan yeni iktisat siyasetini savundu ve bu kısmı şu iki cümleyle bitirdi:

“Çalışmaları birlikte yürüttüğümüz Hazine Maliye Bakanımız ve iktisat idaremizle birlikte programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Sel önünden kütük kapma peşindeki fırsatçıların takdirini ise milletimize bırakıyoruz.”

Erdoğan böylelikle, Nebati’nin misyondan alınacağı dedikodularına son verdi.

TABAN FİYATA ORTA ARTIRIM OLACAK MI?

Özel kesimde çalışan milyonlarca kişi son periyotta minimum fiyata orta artırım olup olmayacağını merak ediyordu. İktidar cephesinden gelecek açıklamalara kulak kabartan işçilerin bu sorusunun karşılığı Erdoğan’ın kabine toplantısı yaptığı açıklamalarda kapalıydı.

Kamu çalışanlarının Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla biraz daha rahatlayacağını söyleyen Erdoğan, “Yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz. Toplumsal yardım şemsiyemizi genişleterek hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine müsaade vermeyeceğiz.” sözlerini kullandı. Erdoğan bu açıklamasıyla milyonlarca çalışanın orta artırım beklentisini sona erdirdi ve yıl sonundaki çalışanlarla iş verenler ortasındaki minimum fiyat artırım pazarlıklarına işaret etti.

EKONOMİK PROGRAM İTİRAFI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının uzun bir kısmını uygulanan ekonomik programa ayırdı. Erdoğan yeni ekonomik programı savunurken şunları söyleyerek Aralık 2021’den evvel AKP iktidarları uygulanan yüksek faiz düşük kur odaklı sıcak paraya bağımlı ekonomik programlarını da adeta çöpe atmış oldu:

“Teşhis yanlış olunca tedavi de istenilen neticeyi vermez. Gerçi ülkemizde bizim programımıza kadar bu teşhisin kasıtlı olarak yanlış konduğu ve tekrar kasıtlı olarak yanlış tedavilerin uygulandığı da bir gerçektir. Türkiye iktisadını belirli bir çizginin üzerine çıkartmayarak yüksek faizle soyulacak kadar canlı, üretimle ayağa kalkamayacak kadar halsiz bırakacak programlarla yıllarımız heba edilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kelamları 19 yıllık AKP iktidarında ekonomik meselelere konulan teşhislerin ve uygulanan tedavi usulünün yanlış olduğunun itirafı olarak yorumlandı.

İKTİSAT NE VAKİT DÜZELECEK?

6 ay evvel uygulamaya konulan yeni ekonomik program sonrasında artan hayat pahalılığı ve geçim ezasıyla boğuşan milyonlarca vatandaşa iktidar mensupları çeşitli vaatlerde bulunuyor ve iktisatta beklenen güzelleşmeye ait 2022 yılı içinde çeşitli tarihler veriyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamalarla bu tarihi revize ederek 2023 yılının birinci aylarını işaret etti:

“Aslında çabucak yanı başımızda bir sıcak çatışma patlak vermeseydi salgın sonrası bu aylarda her kısımdan insanımız programımızın somut yararlarını hayatında şahsen görmeye başlamış olacaktı. Biraz gecikmeyle de olsa inşallah önümüzdeki yılın birinci aylarından itibaren bu noktaya geleceğiz.”

Related Posts

Sebastien Haller resmen Borussia Dortmund’da

Almanya Bundesliga ekibi Borussia Dortmund, Ajax’ın golcüsü Sebastian Haller’i kadrosuna kattığını açıkladı. Manchester City’nin transfer olan …

AKP’li Çekmeköy Belediyesi okulları ve mescitleri sattı: 53 milyon TL bedelinde

Son aylarda halkın başlattığı park uğraşı ile gündemden düşmeyen İstanbul’daki AKP’li Çekmeköy Belediyesi tekrar tartışma yaratacak bir karara …

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: Panama’da birinci hadise

Orta Amerika ülkesi Panama’da birinci sefer maymun çiçeği olayının bir bireyde tespit edildiği bildirildi. Panama Sıhhat Bakanı Luis Francisco …

Rize’de faciadan dönüldü: 16 ton dinamit yüklü tır ile kamyonet çarpıştı

Kaza, Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Kirazlık Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Rize’den Hopa istikametine giden ve 16 ton …

Elektrikli otomobillere ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi! İşte indirim sonrasında oluşan yeni fiyatlar

Resmi Gazete’de paylaşılan yeni düzenleme ile birlikte elektrikli arabalar için ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi. Araç fiyatları için yeni …

Son dakika | Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar gözaltına alındı

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, Menderes Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.