Etraf Sayfası… Göcek’in bitmeyen zahmeti: Bırakın koylar yabanî kalsın

Türkiye’de cennetten bir köşe gösterin deseler herhalde birçok kişi Fethiye’deki Göcek koylarını gösterir. Mavinin her tonunu görebileceğiniz bu tabiat olağanüstüsü koylar her gün dünyanın her yerinden konuklar ağırlıyor fakat başı sıkıntıda.

Aslında Göcek özel muhafaza bölgesi. Yani bu doğal hoşluklar maddelerle korunuyor. Yapılaşma mümkün değil lakin bölge halkı koyların tehlikede olduğuna dikkat çekiyor.

‘TEKNE KALABALIĞI’

Geçen haftalarda bölge halkıyla birlikte koylarda inceleme seyahatine katıldım. Göcek’ten bindiğimiz tekneyle açılmaya başladık. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan Muğla Turizm Etraf Vakfı (MUÇEV) Turizm ve Ticaret Limited Şirketi’nin marinasının ve denizdeki onlarca teknenin ortasından koylara hakikat yola koyulduk. Birinci durağa gelene kadar dünyanın birçok yerinden gelen zenginlerin tekneleri dahil bir tekne kalabalığıyla karşılaşıyoruz. Açıldıktan sonra uzun bir müddet geçmesine rağmen tekneler bitmek bilmiyor.

‘DENİZ ORMANLARI’

Bulunduğumuz teknede yer alan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Yekta Aktan Turan, deniz çayırlarının değerinden bahsediyor. Uzmanlar deniz çayırlarını deniz ormanları olarak nitelendiriyorlar ve denizlerin hoşluğunun korunması için başrolde yer aldıklarını anlatıyorlar. Turan da deniz çayırlarının Göcek’te de olumsuz etkilendiğini anlatıyor. Tekne çıpalarının çayırlara ziyan verdiğine değinen Turan, çayırların haritalama sistemiyle korunabileceğinden bahsediyor.

‘BÖLGE HALKI ŞİKAYETÇİ’

Turan’la sohbetimizin akabinde Sıralı bük koyuna varıyoruz. Dalaman Belediyesi geçen nisan ayında bu koydaki kaçak yapıları dozerlerle yıkmış. Akabinde sırasıyla Kille Koyu, Hurmalı koyu, Akbük koyu, Yavansu koyu, Binlik koyu, Zeytinli adaya gidiyoruz. Birden fazla koyda irili ufaklı yapılaşma mevcut. Kiminde iskeleler var tekneler bağlı, kimisinde de yemek yenebilecek kulübeler var. Bölge halkı koylardaki bu yapılaşmadan şikayetçi.

Koylar ortasında en çok Kleopatra Hamam koyundaki Likyalılar periyodundan kalma tarihi kalıntılar dikkatimi çekiyor. Tekneler etrafına bağlamış, beşerler içinde dışında yüzüyor. Üstüne çıkıyor.

‘KONTROL ETMİYOR’

Bu sırada Göcek’te yaşayan Hasan Şimşek koyların nasıl marinalaştığını anlatıyor bana. Şimşek, “Koylar marinaya dönüşürse buraya kimse gelmez. Durum ortada, kaçak yapıları kimse denetim etmiyor. Yıkım kararı verilse de uygulanmıyor. Yıkılıyor lakin tekrar yapıyorlar. Bıraksınlar koylar yırtıcı kalsın” diyor. Hamam koyunu gösteren Şimşek, kıyıların gerisinde yerlerin 2B olduğunu belirterek “Hamam koyu şu an bakir lakin gerideki topraklar 2B ve her an her şey olabilir” diye kaygısını lisana getiriyor. Orman dışına çıkarılan yerlere 2B toprağı deniyor.

‘İSKELELER KALDIRILMALI’

Teknenin kaptanı Necdet Sarı’ya koyların durumunu sorduğumda ise bin ah işitiyorum. Sarı, deniz çayırlarına da dikkat çekerek “Çayırların olduğu bölgelerde kaçak yapılan iskeleler var. Bunlar marina üzere işletiliyor. Kışlık tekneler de bağlanıyor fiyat karşılığı. Deniz çayırlarının nefes alması için 3 günden fazla gölge yapmamak gerekiyor. Kaçak yapılar var. Korunacaksa deniz çayırlarının haritaları güncellenmeli. Bu bölgelerde iskeleler kaldırılmalı. Bunlar yaşaması gerektiği formda yaşamalı” diyor. Tekne seyahatinin son durağı Kapıdağ Yarımadası’na geliyoruz. Güneşin batışıyla birlikte deniz ve gökyüzü nitekim cennetten bir köşeyi andırıyor. Uçsuz mavilikle gökyüzü birleşiyor.

‘ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

Tekne seyahatinin akabinde Dalaman Belediye Lideri Muhammet Karakuş’la konuştum. Karakuş, koylardaki kaçak yapıların geçen aylarda yıkıldığına dikkat çekerek şu anda da bölgedeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bir tane Göcek var ve Göcek’i Göcek yapan, tüm dünyanın ilgisini çeken koylar tehdit altında. Koyların tüm hoşluğuyla korumak hepimizin misyonu. “Koylara kıymayın efendiler.”

Related Posts

Kopenhag-Trabzonspor! Birinci 11’ler

   KOPENHAG-TRABZONSPOR MÜSABAKANIN CANLI ANLATIMI İÇİN TIKLAYINIZ… İLK 11’LER KOPENHAG: Ryan, Diks, Vavro, Khocholava, Kristiansen …

Rusya: 3 bin 307 obüs ve havan topu imha edildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki hareketleri konusunda bilgi paylaştı. Herson …

Terör örgütü PKK/YPG’den Karkamış’a havan saldırısı

Terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Suriye’nin Ayn el-Arap bölgesinden, teröristler tarafından Gaziantep’in Karkamış ilçesine havan saldırısı …

Naci Görür 2029’a işaret etti! Beklenen deprem 7.2 ile 7.6 arasında

Bilim Akademisi Kurucu üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 17 Ağustos 1999 depremini değerlendirdi. 1999 depreminin daha dikkatli olmamız …

Juventus konutunda rahat başladı!

İtalya Serie A’nın birinci haftasında Juventus, alanında Sassuolo’yu konuk etti. Allianz Stadında oynanan müsabakayı Juventus 3-0 kazanarak …

Karamollaoğlu, AKP’yi işaret etti: Bunların metal yorgunluğu var

Saadet Partisi önderi Temel Karamollaoğlu Bursa’da ‘Milli Görüş Buluşması’na katıldı. Karamollaoğlu, “Seçimler uzak değil. On aydan daha az bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.