Fındık üreticisi taban fiyat için 60 TL istiyor: Çiftçilerimiz dönemi dört gözle beklemektedir

Giresun Ziraat Odaları Vilayet Uyum Heyeti Lider Yardımcısı ve Dereli Ziraat Odası Lideri Burhan Okusal, “Binbir hayalle ve emekle, yıl uzunluğu bahçesinde çalışıp üreten, bölgemizin gözbebeği fındık üreticisi çiftçilerimiz yaklaşık 2 ay kalan yeni fındık dönemini dört gözle beklemektedir” dedi.

Okusal, yaptığı açıklamada, “Tüm tarım eserlerinde olduğu üzere fındık üretiminde ekonomik olarak sürdürülebilirliği sağlamak için, mahsulün satış fiyatları, üreticinin hem maliyetini karşılamalı hem de ailesinin geçimini sağlayabilmek için minimum seviyede de olsa bir kâr sağlamalıdır” dedi.

Pandeminin yarattığı sıkıntılara dikkat çeken Okusal şunları tabir etti:

“Dünyayı adeta durduran pandemi sebebiyle fizikî ve ruhsal olarak epey yıpranan üreticilerimiz salgın sonrası devirde hem pandeminin hem de sınırımızdaki savaş tansiyonunun sebep olduğu ekonomik dalgalanmaların sonucunda büyük bir şok yaşamış, ziraî üretimde kullanmış oldukları bütün girdilerin maliyetlerindeki yüksek artışların karşısında çaresiz kalmıştır, fakat borç ile de olsa üretime devam etmektedir.”“TABAN FİYAT BEKLENTİSİ YÜKSEKTİR”

Okusal, açıklamasına şöyle devam etti:

“Ülkemize ihracattan en çok geliri sağlayan, üretiminde dünyada birinci sırada olduğumuz tarım eseri fındığın, geçtiğimiz dönem TMO tarafından açıklanan taban fiyatları ile o günkü kur oranları düşünüldüğünde üreticimize kilo başına en az 3,5 dolar yarar sağlamaktaydı.

Bu yılki emtia fiyatlarındaki büyük dalgalanmalara karşın üretmeyi bırakmayan, borca girerek fındık bahçesine gübre atan, zirai ilacını kullanan, traktörüyle bahçesini süren emektar üreticilerimizin, açıklanacak fındık taban fiyatı beklentisi yüksektir.

“60 TL’DEN AZ OLMAMALIDIR”

Fındık taban fiyatında, en berbat durumda bile geçtiğimiz yıl ki 3,5 dolar düzeyleri korunmalı, kilogram başına fındık fiyatı 60 TL’den az olmamalıdır.

Fiyatlar beklenenden az açıklandığında üreticilerimiz, artan maliyetler karşısında daha fazla dayanamayıp bahçelerine gerekli bakımları yapamadıklarında yalnızca önümüzdeki bir yılın değil birkaç yılın randımanı kıymetli ölçüde azalacaktır.

“BÜYÜK DEĞER ARZ ETMEKTEDİR”

Bu durum kuraklık, don, tozlaşma meseleleri, iklim değişikliği üzere faktörlerle birleştiğinde de fındıktaki eser kaybımız hem üreticimiz hem de ülkemiz ismine vahim boyutlara ulaşacaktır. Bu sebeple, fındık yetiştiriciliğinde üretici maliyetlerin azami seviyede karşılanması epey büyük bir kıymet arz etmektedir.

Fındığımızın hasat vaktine çok az bir vakit kaldı, fındık üreticileri olarak bizlerin her vakit yanında olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, Tarım ve Orman Bakanımızdan, Karadeniz Bölgesi ve Giresun Milletvekillerimizden, fındığımızın taban fiyatları ile ilgili muştuları duymayı dört gözle beklemekteyiz.”

Related Posts

Z Raporu ağustos sayısı bayilerde: Dünya yavaşlıyor

Koronavirüs salgınının sebep olduğu arz-talep dengesizliği, akabinde gelen savaş ve karşılıklı yaptırımlar, tüm dünyada enflasyonu son yılların …

Büyük İddia: KPSS Soruları Bu Altcoin ile Satıldı!

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen KPSS sınavının ardından bir sürü iddia Türkiye gündeminde yer almaya başladı. Birçok kişi sınav sorularının …

Bakan Varank: Çanakkale bölgesinde 80-100 milyar dolarlık altın var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde üretim yapan bir madeni ziyaret etti. Türkiye’nin altın ve gümüş …

Ekmek fiyatlarına bir artırım daha: Ekmek 4 lira oldu

Dolar kurundaki yükselişle birlikte fiyatlardaki artış sürüyor. Akaryakıt ve motorine gelen artırımlar başka eserleri de etkilemiş ve peş peşe …

Bakan Alim’den EYT açıklaması: Önümüzdeki günlerde kelam edeceğim

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “3600 ek gösterge, taban fiyat, yarın da kontratlı işçi konusunda belgeyi açtığımda basınla …

Dökme zeytinyağı ihracatında kısıtlamanın kaldırılması kesimde olumlu karşılandı

13 milyonun üzerinde ağaç varlığı ile Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üretiminde kelam sahibi olan Edremit Körfezi’nde dal bileşenleri, 5 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.