iOS 16’nın Sevilen ve Sevilmeyen Özellikleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Apple, yeni iPhone modelleriyle birlikte işletim sistemi iOS’un yeni sürümünü tanıttı. iOS 16 olarak adlandırılan yeni iOS ile birlikte; sürümü destekleyen telefonlara birçok farklı özellik geldi. Kullanıcıların merakla beklediği iOS 16’nın yavaş yavaş iPhone’lara yüklenmesiyle birlikte güncellemeyle gelen bazı özellikler kullanıcı nezdinde sevilirken bazı özelliklerse sevilmedi. 

Bizlerde iOS 16’ya yapılan kullanıcı yorumlarından yola çıkarak yeni sürüme eklenen özelliklerin sevilen ve sevilmeyen taraflarından söz ettik.

İlk önce gelen özelliklere bir göz atalım:

Kilit ekranları daha fazla özelleştirilebiliyor.

iOS 16’yla beraber estetik olarak göze çarpan ilk özelliklerden biri kilit ekranındaki özelleştirmeler. Yeni güncellemeyle beraber kilit ekranları daha renkli hale getirildi. Kullanıcıların istedikleri fontu ve rengi kullanması, araç takkımlarını eklemesi ve derinlik efektli duvar kağıtlarıyla saat kadranını birleştirebilemeleri eski iOS sürümüne nazaran daha fazla çeşitlilik sunuyor.

Çeviri kısmına Türkçe desteği geldi.

iOS 16’yla beraber çeviri kısmına Türkçe dil desteği eklendi. Artık kullanıcılar çeviri uygulaması üzerinden çevirlerini ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan çevirebiliyor ve Safari üzerinden ziyaret ettikleri yabancı internet sayfalarını Türkçe’ye çevirerek okuyabiliyor.

Fotoğrafın içinden obje kopyalanabiliyor.

iOS 16 ile birlikte galeride bulunan bir fotoğrafın içindeki objeye basılı tutarak o obje kopyalanabiliyor. Eskiden 3. parti uygulamalarla yapılan bu işlem için artık 3. parti uygulama indirilmesine gerek yok. Bu özellik çok fazla görselden kopyalama yapan kullanıcılar için tasarlanmış.

Daha kapsamlı bir hava durumu uygulaması sunuluyor. 

Hava durumu uygulaması iOS 16’da daha kapsamlı bilgileri kullanıcılarla buluşturuyor. Güncellemeyle beraber kullanıcılar artık hava durumu uygulamasında saatlik hava sıcajklığı ve ve birkaç havayla ilgili bilgi dışında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor. Bu özellik bilinçli hava durumu uygulaması kullanıcılarının ilgisini çekecek nitelikte.

Klavye geri bildirim titreşimleri eklendi.

Klavye üzerinde tuşlara basınca gelen titreşimler Android’in en sevilen özelliklerindendi ve iOS kullanıcıları tarafından isteniyordu. iOS 16 güncellemesiyle beraber bu özellikte kullanıcılarla buluşturuldu. Kullanıcılar artık klavye ile bir şeyler yazarken titreşimlerle geri bildirimler alabiliyor.

Galeri uygulamasına yinelenen fotoğraflar özelliği eklendi.

Kullanıcılar bazen bir fotoğrafı tarayıcıdan ya da uygulamalar üzerinden indirirken birden fazla kez kaydedebiliyor veya uygulamaların otomatik yaptığı indirmeler buna sebep olabiliyor. iOS 16’yla birlikte galeri uygulamasına kullanıcıları bu dertten kurtarabilecek ve telefonlarının hafızasının gereksiz yere dolmasından kurtarabilecek yeni bir özellik eklendi. Yinelenen fotoğraflar özelliğiyle beraber aynı fotoğraflar çok rahat bir şekilde farkedilebiliyor ve silinebiliyor.

Pil yüzdesi artık gösteriliyor.

Pil yüzdesi çentikli iPhone modelleriyle beraber kaybolan fakat kullanıcılar tarafından çok sevilen bir özellikti. Yeni iOS sürümüyle birlikte pil yüzdesi tekrardan kullanıcılarla buluşturuldu. Ayarlardan açıldığı taktirde artık iPhone kullanıcıları pil yüzdesini görmek için bildirim çubuğunu yukardan aşağıya çekmesi gerekmiyor.

Mailler geri alınabiliyor.

Bazı mail uygulamalarının e-postaları geri gönderdikten sonra geriye çekmeyi desteklemesi gibi artık iOS 16 ile beraber iPhone Mail uygulaması da destekliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde artık yanlışlıkla gönderdikleri e-postaları belirli bir süre içinde geriye çekip taslaklara aktarabiliyor.

Bildirimler kilit ekranının görünmesi için aşağıya alındı.

Apple’ın aktardığı bilgiye göre bildirimlerin aşağıya alınmasının temel sebebi kullanıcıların kişiselleştirdikleri kilit ekranlarını daha net görmesi. iOS 16’da bildirimlerin aşağıya alınmasıyla birlikte kullanıcılar kilit ekranlarını daha net görebiliyor ve bildirimlere bakmak için parmaklarını yukarıya götürmek zorunda kalmıyor. 

Şimdi gelelim iOS 16’nın beğenilen ve beğenilmeyen taraflarına.

Kullanıcıların ilk şikayetine baktığımız zaman Android kullanıcılarının yıllardır kullandığu bazı özelliklerin bu kadar geç iOS’e gelmesi yönünde. 

Kilit ekranı: Kilit ekranındaki özelleştirmelerin çoğu benimsenmiş gibi görünüyor. Eleştirilerse araç takımlarının ve kişiselleştirme özelliklerinin daha fazla olmas yönünde.

Türkçe Çeviri: Türkçe dil desteğinin gelmesiyse kullanıcıları memnun eden bir diğer özellik. Bu özellik hakkında şikayayetlerse bazı OS 16’lı telefonlarda olmaması hakkında. Bu sorunu çözmek için Türkçe dil paketinin indirilmesi gerekiyor.

Obje kopyalama: Fotoğrafın içinden obje kopyalanması kullanıcıların beğenisini kazanmış gibi. Hakkında tek şikayetse bazı fotoğraflarda stabil çalışmaması. Özellik zamanla daha da iyileşecektir.

Yeni hava durumu: Eklenen ekstra detaylar ilgi çekmiş gibi görünüyor. Kullanıcıların bazılarına ilk başta gereksiz gibi gelse de UV indeksi ve nem oranı gibi özellikler günlük hayatı kolaylaştıracak nitelikte.

Klavye geri bildirimi: Klavye uygulamasına Android’de olduğu gibi titreşim özelliği getirilmesi iOS kullanıcılarının yıllardır istediği bir özellikti. Firma nihayet kullanıcıların geri dönüşlerinden yola çıkarak bu özelliği ekledi. Tek şikayet geç gelmesi gibi görünüyor.

Yinelenen fotoğraflar:Kullanıcıların işini kolaylaştıracak güzel bir özellik. Tepkilerse olumlu yönde. Kullanıcılar artık hafızasında gereksiz yer kaplayan aynı fotoğraflardan tek tuşla kurtulabiliyor. Bu durum da onların telefon hafızalarına pozitif olarak yansıyor.

Pil yüzdesi: Çentikli telefonların gelmesiyle yüzdenin kaldırılmasından beri iOS kullanıcılarının en çok istediği özellik yüzdenin geri gelmesi olabilir. Kullanıcılar ilk başta memnun olsa da %20’ye gelinceye kadar pil yüzdesinin simgenin dolu görünmesinden şikayetçi. 

Mail geri alma: Maili geri alma da kullanıcıları sevindiren özelliklerin arasında. Bu özellik daha önce Gmail gibi mail uygulamalarında kullanılabiliyordu. Geçte olsa iPhone kendi mail uygulaması bu özelliğe kavuştu.

Bildirimlerin alta alınması: Kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını değiştirecek bir özellik. Bir grup kullanıcı bu yeni tasarımı beğense de diğer bir grup beğenmemiş gibi görünüyor. Apple’ın kilit ekranını öne çıkarmak için yaptığı tasarıma bakalım kullanıcılar alışabilecek mi?

Peki ya siz yeni iOS 16 özelliklerinden hangilerini sevdiniz ve sevmediniz? Yeni iOS hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related Posts

Webcam’ler Neden Telefonlar Kadar İyi Video Çekemiyor?

Neredeyse her işimizi gören telefonlarımız, kamera konusunda da epey gelişti. Neredeyse profesyonel kamera kalitesinde fotoğraflar çekebildiğimiz …

Sosyal Medya, Çocukların Daha Az Uyumasına Neden Oluyor

İnternet kullanımının artmasıyla günden güne popülerlik kazanan sosyal medya platformları, artık birçok insanın vazgeçilmezi hâline gelmiş …

iPhone 14 modelleri ön siparişe açıldı

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen iPhone 14 modellerini tanıtmıştı. Daha evvel sizlerle paylaştığımız üzere …

Apple vs Samsung: Akıllı telefonların maliyeti ve kar oranı!

Ülkemizde satılan teknolojik cihazların fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Telefondan tablete, akıllı saatlerden robot …

Yakalanan bir görüntünün dev bir Megalodon’a ait olabileceği iddia edildi, gerçek çok farklı çıktı

Megalodon olarak bilinen köpekbalığı, şimdiye kadar okyanuslarda dolaşan en büyük balıktı ve pek çok kişi hala yeryüzünde bir yerlerde var …

Samsung, Google’ın Pixel telefonlarına da imzasını atıyor: Tensor çipleri Samsung’a emanet…

Bu yılın haziran ayında Samsung dünyanın ilk 3nm çiplerini üretmeye ve temmuz ayı itibariyle ilk partiyi sevk etmeye başladı. Şimdi gelen son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.