Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Saygılarımızla.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 3 milyar 390 milyon dozu aştı.

Salgında vaka sayısı dünya genelinde 187 milyon 68 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 38 bine, iyileşenlerin sayısı 171 milyon 50 bine çıktı.

Vaka sayısı ABD’de 34 milyon 711 bini, Hindistan’da 30 milyon 824 bini, Brezilya’da 19 milyon 20 bini ve Fransa’da 5 milyon 803 bini geçti.

Rusya’da salgının başlangıcından bu yana son 24 saatte 752 ile “en yüksek” can kaybı kaydedilirken, toplam ölü sayısı 142 bini geçti.

Hollanda’da hükümet, salgın önlemlerinde yeniden sıkılaştırılmaya gidildiğini açıkladı. Buna göre, yarın saat 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlayacak önlemler, 13 Ağustos’a kadar yürürlükte kalacak. Kafe ve restoranlar gece yarısı ile saat 06.00 arasında kapalı olacak ve mesafe kuralına göre müşteri alabilecek. Disko ve barlar yeniden kapatılacak, canlı müzik ve konserler yapılmayacak, bir günden fazla süren etkinlikler 24 saatle sınırlandırılacak. Negatif test sonuçlarının geçerlilik süresi ise 40 saatten 24 saate indirildi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, salgın önlemleri kapsamında uygulanan kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun 22 Temmuz’dan itibaren mağaza ve alışveriş merkezleri için sona ereceğini bildirdi.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, günlük vaka sayısının yeniden 10 binin üzerine çıktığını ve bugün kaydedilen 10 bin 345 vakanın, 25 Aralık 2020’den bu yana görülen en yüksek rakam olduğunu duyurdu.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’den dönen Polonya vatandaşlarına karantina uygulanmayacağını açıkladı.

Son 24 saatte 9 bin 353 yeni vakanın tespit edildiği Malezya’da salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka artışı görüldü.

Cezayir yönetimi, halkı aşı olmaya ikna etmek için başkentteki camilerin önünde aşı stantları kurdu.

Ülkedeki sağlık sisteminin tüm zorluklara rağmen ayakta olduğunu açıklayan Tunus, Libya’nın hava ve kara sınırlarını bir haftalığına kapatma kararının ardından bu ülkeye yapılan uçak seferlerinin askıya alındığını açıkladı.

Bangladeş’te Kovid- 19 vakalarının sayısının 1 milyonu geçtiği bildirildi.

Senegal’in, Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve ABD finansmanıyla Kovid-19 ve diğer salgın hastalıklarda kullanılacak aşılar için üretim merkezi kuracağı açıklandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti ve finansal merkezi Johannesburg’un Belediye Başkanı Geoff Makhubo, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Singapur, 12 Temmuz itibarıyla son 21 gün içerisinde Endonezya’da bulunanların ülke üzerinden transit uçuş yapamayacağını ve bu ülkeden gelen tüm yolculardan son 48 saat içinde alınmış PCR testi isteneceğini duyurdu.

Malta, artan vakalar sebebiyle gelecek haftadan itibaren ülkeye gelenlerden Kovid-19 aşılama döngüsünün tamamlandığına dair uluslararası tanınmış bir aşı sertifikası sunulmasını isteyecek.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sivil Havacılık Kurumu, Afganistan ve Endonezya’ya düzenlenen tüm uçak seferlerinin, yarından itibaren salgın nedeniyle askıya alındığını bildirdi.

Related Posts

Manisa’daki orman yangını 12 saat sonra denetim altına alındı

Manisa’nın Soma ilçesi Deniş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün saat 19.30’da başlayan yangına, karadan ve havadan müdahale edildi. Haberin devamı

İkizdere’de çevreciler İskencedere Vadisi’nde dinamit patlatılmasını durdurmak nöbet tuttu

Rize’nin İkizdere ilçesinde İskencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın üretimine devam ettiği taş ocağı projesinin iptali talebiyle Rize Yönetim …

Genel Başkan çok rahat kazanır

Mehtap Gökdemir –  Kılıçdaroğlu’nun gönüllü çalışmalarından sorumlu Genel Başkan Danışmanı Ahmet Nazif Yücel, “’Seçimde kendi partime oy …

Çin’den Japonya’ya tedbire: Savaş uçakları uyarıldı

Japon Öz Savunma Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının, Çin’e ilişkin İHA’lar tarafından uyarıldığı bildirildi. Yomiuri gazetesine nazaran, Japon …

İstiklal Caddesi’nin maskotu oldu

Sosyal medyada paylaşılan balon kovalayan köpek videosu tekrar viral oldu. Bir balonun peşinden koşan ve balonla oyun oynayan köpeği görenler …

Ukrayna’ya şok suçlama: Siviller tehlikeye atılıyor!

Bir olayda, Donetsk bölgesinde, bir üssü tahrip eden patlama dalgasının komşu bir konut binasını vurması sonucu en az üç kişi öldü. Ukrayna’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.