Lütfi Elvan’dan doğalgaz fiyatlarıyla ilgili flaş sözler

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, son günlerde artan doğalgaz fiyatlarıyla ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Bakan Elvan, ısınma amaçlı doğalgazın 4’te 1 fiyatına satıldığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Türkiye 2023 Vizyonu Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, doğalgaz fiyatlarına değinerek, vatandaşa ısınma amaçlı doğalgazın 4’te 1 fiyatına satıldığını açıkladı.

Elvan, Türkiye 2023 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, son 2 yıldır olağanüstü bir küresel dönemden geçtiklerini, bu yıl ekonomik aktivitede dünya genelinde bir canlanmaya şahit olsalar da karşılarında hala önemli belirsizlikler bulunduğunu söyledi.

Enerji fiyatları ve taşıma maliyetlerinin hızla arttığını, arz-talep dengesizliklerinin küresel enflasyonu beslediğini, pek çok ülkede kamu maliyesi alanında yaşanan bozulma ve artan borç stokunun rekor seviyelere ulaştığını anlatan Elvan, normalleşme sürecinin zaman alacağını düşündüklerini ifade etti.

“Vatandaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceğiz”

Lütfi Elvan, uluslararası enerji fiyatlarındaki artış ve Türkiye’nin kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinden ürettiği elektrikte yaşanan düşüşe işaret ederek, bu maliyet artışlarını vatandaşlara en az düzeyde yansıttıklarını, maliyetin önemli bir bölümünü kendilerinin üstlendiğini söyledi.

Yurt dışından alınan doğal gazın daha düşük fiyatla vatandaşa sunulduğunu aktaran Elvan, şu anda ısınma amaçlı (yurt dışından) 100 birime aldıkları doğal gazı vatandaşlara 25 birime sattıklarını, elektriği ise üretim maliyetinin yüzde 50’si daha düşük bir fiyatla sunduklarını bildirdi.

Elvan, “Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan birisi, vatandaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesidir. İlgili bakanlıklarımızla güçlü bir iş birliği içinde çalışıyoruz, asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz.” dedi.

Borçlanma konusunda da son derece dikkatli ve temkinli bir yaklaşım izlediklerini ifade eden Elvan, şunları kaydetti:

“Bütçe disiplininde gösterdiğimiz hassasiyet, Hazine’nin finansman ihtiyacını da azalttı. 2021’de 618 milyar lira borçlanma öngörmüştük ama 155 milyar lira daha az borçlanmayla yılı kapatacağız. Aşağı yukarı 463 milyar lirayla yılı kapatacağız. AB tanımlı borç stokumuzun milli gelire oranını düşürüyoruz. Tabii borç stokumuzun düşük olması, elbette başlı başına yeterli değil. Borç stokumuzun yapısını da iyileştirmemiz gerekiyor. Bu amaçla iç piyasada döviz cinsi borçlanmayı bu sene yarı yarıya düşürdük. Aynı zamanda, iç borçlanmanın vadesini de önemli ölçüde uzattık. 2020 yılı içerisinde 29 aya kadar düşen iç borçlanmanın ortalama vadesini 56 aya yükselttik.”

“Döviz cinsi borçlanma yapmayı planlamıyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, 2022’nin, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarının etkili olacağı bir yıl olacağını belirterek, yurt dışı piyasalarda oynaklığın artacağı bir döneme girdiklerini, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının bu dönemde olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Elvan, 2022 yılı Hazine Finansman Programı’nı bu gelişmeleri dikkate alarak ihtiyatlı bir şekilde hazırladıklarını aktararak, “2022’de toplam 498 milyar lira tutarında borçlanmayı hedefliyoruz. Piyasa koşullarına bağlı olmakla birlikte önümüzdeki yıl yurt içinde döviz cinsi borçlanma yapmayı planlamıyoruz. Hazinemizin yeşil tahvil olarak da bilinen, sürdürülebilir tahvil ihraçlarına imkan verecek programımızı yakında tamamlamış olacağız.” dedi.

Yüksek enflasyonun, sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de önemli bir sorun olmaya başladığını vurgulayan Elvan, küresel tedarik zincirinde yaşanan problemlere, enerji, gıda, navlun ve emtia fiyatlarındaki artışlara, kuraklık ve stoklama eğilimindeki yükselişe işaret etti.

Arz ve talep kaynaklı bu gelişmelerden etkilenen Türkiye’nin enflasyonla mücadelede 2020’nin son çeyreğinden itibaren para ve maliye politikalarında kritik adımlar attığını belirten Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak son 2 aydır küresel gelişmelerin de etkisiyle finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşandı. Merkez Bankası kararı sonrasında piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde bir hareketliliğe şahit olduk. Ben burada, hiçbir ilgili dinamiğin göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. Çünkü tüm bu unsurlar, entegre bir şekilde enflasyon görünümünü şekillendiriyor. Gerek küresel konjonktür gerekse yurt içinde enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor.Hepinizin bildiği gibi enflasyon, orta ve uzun vadede bir arz talep sorunudur. Bu bağlamda maliye politikalarımızı, arz yönlü yapısal politikalarla ve verimlilik artışlarına yönelik tedbirlerle desteklemeye devam edeceğiz.”

“Bankalar verilen kredilerin hangi amaçlarla kullanıldığını takip etmeli”

Lütfi Elvan, bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı ve aktif kalitesiyle sağlıklı bir yapı arz ettiğini belirterek, “Sektörün 2 konuyu hassasiyetle değerlendirmesini istiyorum. Birincisi, kullandırılacak yeni kredilerin yatırım, üretim, istihdam ve ihracata yönelik olmasını çok önemsiyoruz. Kaynakların tahsisinde bankaların seçici ve odaklı bir yaklaşım içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Verilen kredinin hangi amaçlarla kullanıldığının takibi şart. İkincisi, bankacılık sektörümüz, teminata dayalı geleneksel kredilendirme yaklaşımının ötesine geçmeli diye düşünüyorum. Risk yönetimine dayalı finansman uygulamalarını yaygınlaştırmak gerekiyor. Bu yönde bir yaklaşım, KOBİ’lerin, start-up’ların yeterli finansal kaynağa ulaşmasında büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Nijerya’da kolera salgınında ölenlerin sayısı 149’a yükseldi

Nijerya Hastalık Denetim Merkezinden (NCDC) yapılan açıklamada, ocaktan bu yana salgının başşehir Abuja’nın yanı sıra 30 eyalete yayıldığı …

Evden çıkartılan kiracı dehşet saçtı! Ev sahibinin avukatını bıçaklamaya çalıştı

Olay, dün akşam saatlerinde Muratpaşa ilçesine bağlı Bayındır Mahallesi Pınar Caddesi üzerinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, müvekkiline ait …

NATO tatbikatında MARLIN şovu! Diğer ülkelerin göremediği denizaltıyı buldu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde yürütülen projeler Türkiye’yi bu alanda çok daha farklı bir noktaya taşımaya devam …

Büyükçekmece Adliyesi’nde yangın

İstanbul’da Büyükçekmece Adliyesi’nde yangın çıktı… Alevler Büyükçekmece Adliyesi Ek Hizmet Binası’ndan yükseldi. İddiaya nazaran adliye …

Kaza yapınca ortaya çıktı! Sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı

Kaza saat 14.00 sıralarında Bursa-Ankara kara yolu üzerindeki Kalburt mevkisinde meydana geldi. Ters yönde seyir halinde olan Suriye uyruklu …

Son Dakika: Bursluluk imtihanı sonuçları açıklandı (2022 MEB İOKBS sonuçları)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için düzenlenen bursluluk imtihanı, bu yıl 4 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.