NVIDIA Ekran Kartları İçin Üçüncü Taraf Güç Yönetim Aracı Geliştirildi

Tüm oyuncular ekran kartlarından sınırsız hesaplama gücü, yüksek görüntü kalitesi bekler. Ancak ne yazık ki son yıllarda GPU’ların güç tüketim seviyeleri 500W barajına dayandı. Bağımsız bir geliştirici olan simonmacer, ileri düzey kullanıcıların GeForce ekran kartlarının gücünü yönetmeleri için üçüncü taraf bir yardımcı program geliştirdi: NVIDIA Power Management (NVPMM).

Özellikle belirtelim, bu yardımcı araç NVIDIA tarafından hazırlanmadı. NVPMM, kullanıcıların GeForce, Quadro, Tesla ve GRID serisi ürünleri yönetmesine, ayrıca izlemesine olanak tanıyan bir komut satırı aracı olan NVIDIA Sistem Yönetimi Arayüzüne (System Management Interface-SMI) bağlanıyor. Başka bir deyişle, komut satırı arayüzü için daha anlaşılır bir arayüz oluşturulmuş.

NVPMM ile bireysel güç profilleri oluşturabilir, uygulama başına güç limitleri tanımlayabilir ve ekran kartı belleğini uyarlanabilir şekilde kontrol edebilirsiniz. Yardımcı yazılım ayrıca bir izleme monitörüyle birlikte geliyor.

Bağımsız olarak geliştirilen yazılım GeForce kartlardaki güç sınırlarını kaldıracak kadar yetenekli değil. Bunun yerine, ekran kartında etkin olan maksimum ve minimum aralığa bağlı kalınmış. Geliştirici, GeForce RTX 4090’ın diğer Ada Lovelace tabanlı kardeşlerine kıyasla daha yüksek potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

NVPMM ayrıca geliştiricinin Güç Grubu Limit Yönetimi (Power Group Limit Management-PGLM) adını verdiği bir özelliğe de sahip. Kullanıcıların üç grup (A, B ve C) için güç limitleri belirlemelerine ve uygulamaları farklı gruplara yerleştirmelerine imkan tanınmış. Örneğin, Grup A için 320W’lık bir güç sınırı belirleyebilir ve Cyberpunk 2077 çalıştırılabilir dosyasını bu gruba dahil edebilirsiniz. NVPMM, böylelikle Cyberpunk 2077’nin çalıştığını tespit ettiğinde grafik kartını 320W ile sınırlayacak. Oyundan çıktığınızda ise ayarlar eski haline dönecek.

Kart sahipleri güç sınırlarıyla özgürce oynayabiliyor. Ancak ayarlar yazılım düzeyinde kaydedildiğinden dolayı sistem yeniden başlatıldıktan sonra sıfırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir