Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (9 Ocak 2022)

Yanma oluyor

Paylaş

Yanma oluyor

21 yaşında kızım. Sevgilimle her ilişkiye girdiğimde yanma, acı ve sızlama oluyor. Ne yapacağım?

CEVAP

Değerli okurum, doğru bir jinekoloğa. Mantar ya da vajinit dediğimiz bir sorundan kaynaklanabilir. Bu tedavi edilsin, kronikleşirse işler zorlaşır. Eğer bu söylediklerim yoksa bir-iki ay sonra yeniden yaz, çare bulalım.

Utanıyorum

Paylaş

Utanıyorum

19 yaşındayım. Kızlar bana yaklaştığında utanıyorum. Bu yüzden de bugüne kadar hiç ilişkiye girmedim. Ne yapmam lazım?

CEVAP

Okurum, hemen kendine bir sınır çizeceksin. 20-22-25-35, nereye kadar kaçacaksın? Nereye kadar kaçarsan kaç önün kapalı. Çünkü mutlaka kayalara toslayacaksın. Doğal olan, senin ruhunun kadına, kıza yani karşı cinse alışması. Önce insanlık sonra da cinsellik formülüne uyarak geçiş sürecini 1-2 yılda tamamlamalısın. Çünkü günün birinde evlenecek, baba olacaksın. Bütün bunları düşünerek ılımlı ilişkiler içerisinde orta yoldan yürü, arkadaşların olsun.

Pişmanım

Paylaş

Pişmanım

19 yaşında, güzel kızım. 20 yaşında bir sevgilim vardı. Onunla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik ama tam anlamıyla beraber olmadık. Şimdi sevgilimden ayrıldım. Yaşadıklarımdan çok pişmanım. Kızlık zarım bozulmuş mudur?

CEVAP

Sevgili okurum, zar bozulmadı. Pişman olmuşsun. Bu bir ders almış gibi kafanda kalsın. Onu unut, ruhunu incitme.

Hemen boşalıyorum

Paylaş

Hemen boşalıyorum

Kız arkadaşımla ilişkiye girdiğimde boşalamıyorum. Ama mastürbasyon yaptığımda çok kolay boşalıyorum, neden?

CEVAP

Değerli okurum, yaşın herhalde 20’nin üzerinde. Senin ortalama 5 yıldır mastürbasyon yaptığını düşünüyorum. Yani beynin cinsellik programının tatmin bölümünü mastürbasyona koşullandırmışsın. Bunun kadına transfer olması gerekiyor. Olacak ama senin de sürekli partnerin ve eşin olacak. O zaman bu sorunla baş edebilme şansımız artacak. Şimdilik mastürbasyonu azalt. Cinsel birleşmeler sırasında da ‘Olacak mı, olmayacak mı?’ gibi tedirginlik ve yargılamalardan uzaklaş.

Zevk almıyorum

Paylaş

Zevk almıyorum

21 yaşında kızım, 6 aydır erkek arkadaşımla seks yapıyoruz. Ben ne öpüşmekten ne de temastan zevk alıyorum. Oysa penis vajinaya girmeden de bende ıslaklık oluyor. Zevk almak için ne yapmam lazım?

CEVAP

Sevgili okurum, bu duygular senin yetiştirilme koşulların ve cinselliğe bakış açınla ilgili. Tabii ki bunların değişmesi gerekir. Zamana ihtiyacın var. Ama bazen de bakarsın çok sevdiğin biri cinsel heyecanı yeterince vermeyebilir de bir başkası seni çok etkileyebilir. Bunlar çok karmaşık konulardır.

Hormon kullansam mı?

Paylaş

Hormon kullansam mı?

28 yaşında, 78 kiloyum. Penisim 12 santim. Bu evliliğimde sorun olur mu? Bu yaşta hormon ilaçlarının faydası olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, tıbba göre penisin normal ve iyidir. Bu yaştan sonra hormonla büyümez.

Sevgilim olmadı

Paylaş

Sevgilim olmadı

Hiç sevgilim olmadı. Kendimi mastürbasyonla tatmin ediyorum. Bu durum nereye kadar devam edecek, merak ediyorum. Yardım eder misiniz?

CEVAP

Değerli okurum, çaren var. Al kimliğini eline, bak doğum tarihine. Onu bir yere yaz. Üstüne de bugünün tarihini at. Onu ondan çıkar. 18’i geçmişsen ufak ufak kıpırdanışlara geçebilirsin. Ayrıca acelen ne? Arkadaş ve sevgili de bulursun. Çünkü kızlar da aynı şeyi düşünüyorlar. Olayın özü insanca estetik yaklaşımlarda gizli. Mastürbasyon da kendi kendine çalgısız çiftetelli oynamaya benzer. Öyle zıplar durursun.

Eskisi gibi değil

Paylaş

Eskisi gibi değil

44 yaşında kadınım. Rahatça orgazm oluyordum. Şimdi ise hiç zevk almıyorum. Partnerimle ilişkide zevk almadım. Partnerim de beni terk etti. Onu seviyorum, ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Sevgili okurum, erkek-kadın ilişkilerinde genellikle tablo şöyledir: Erkek kendi dünyasına konsantre olunca partnerini fazla düşünmez. İşlem de erkek lehine yürür gider. Eğer kadın zevk almıyorsa, erkek bunu cinsellik karizmasına sıkılan bir kurşun gibi görür ve kadını suçlar.

Oysa Freud’a göre ‘Soğuk kadın yoktur, kadının ateşini yakamayan erkek vardır.’ Erkekler, bu dinamitin fitilinin kendilerinde olduğunu ve onu ateşleyemediklerini hiç düşünmezler. Gelelim senin olayına; o anahtar senin kilidini açmadıysa bırak gitsin. Önünde uzun yıllar var. Ama evlensen, düzenli ilişkin olsa fena mı olur?

Sorun olur mu?

Paylaş

Sorun olur mu?

24 yaşındayım. Haftada 5-6 kez mastürbasyon yapıyorum. Acaba bu sorun yaratır mı?

CEVAP

Değerli okurum, haftada 3 en ideal olanıdır. Ama bu alışkanlık beyinde yerine oturursa evlilikte de bu duyguları ve istekleri yaşayabilirsin. Kadına transfer olurken zorlanabilirsin. Tabii ki bu yaşlarda karşı cinse yönelmen, ilk deneyimlerini yaşaman gerekir.

Büyütebilir miyim?

Paylaş

Büyütebilir miyim?

23 yaşındayım, cinsel organım küçük. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Cinsel ilişkiye giremiyorum. Acaba penisimi nasıl büyütebilirim?

CEVAP

Değerli okurum, ameliyatla cinsel organ 1-2 santim büyür. Ama boyut vermediğin için ben bir şey diyemeyeceğim.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

İsteğim çok, fazlası olmuyor

Sekiz aylık evli çiftiz. Haftada 4 kez ilişkiye giriyoruz, ikimiz de defalarca orgazmı yaşıyoruz. Bir süre önce “Sadece gecede 1 kere olsun” dedik. O günden beri o eski günleri arıyoruz. İsteğimiz aynı ama fazlası olmuyor. Ne yapacağız?

CEVAP

Okurlarım, nasıl bir hesap sizinki? Yoksa siz karşılıklı itirafa göre çetele mi tutuyorsunuz? Bir kadın ilişkide birkaç kere, bazen daha fazla orgazm olabilir. Erkek ara vermeden orgazm olamaz. Olsa bile ikincisinde organın dizinin bağı çözülür ve yığılır kalır. Yavrumlarım, yok böyle bir hayal. Neyse ki aklınız başınıza gelmiş, çünkü sizdeki barut bitmiş. Bence iyi olmuş. Çünkü sağlam hayatın yolu açılmış.

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Karım orgazm oluyor mu?

34 yaşında, 4 yıllık evli erkeğim. Eşimle iyi bir cinsel hayatımız var. Ya da ben öyle düşünüyorum. Ancak ben, eşimin orgazm olup olmadığını anlayamıyorum. Bazı kadınların orgazm taklidi yaptığını duyduğum için endişeliyim.

CEVAP

Okurum, pek çok kadın cinsel birleşmede orgazma ulaşamadıkları halde, ulaşmış gibi yapar. Bu kadınların sayısı düşündüğünden fazladır. Ancak bir kadının boşalıp boşalmadığını bir erkeğin anlaması güçtür. Bu nedenle, kadınlar cinsel gereksinmelerini doyurmak için kendilerine her olanağı tanımalı, hem kendini hem de eşini mutlu edecek bir sonuca varmak için çaba göstermeli. İsteklerini ve tercihlerini söylemekten çekinmemeli. Erkek de cinsellikte asla bencil bir aşık olmamalı. Düşünceli ve anlayışlı olmak ustalığın getirisidir, bunu unutmayın.

Kızdan soğudum

Paylaş

Kızdan soğudum

24 yaşındayım. Bir film izledim. O günden beri kız arkadaşımdan soğudum, cinsellik beni tiksindirdi. Kız arkadaşımla nasıl cinselliği yaşayacağım?

CEVAP

Değerli okurum, önünde bir engebeli bir yol var. Kuş değilsin ki uçup öbür tarafa geçebilesin. İnsansın, onunla el ele yürüyeceksin. Birbirinize yol gösterip engelleri aşacak ve düz yola ulaşacaksınız. Bu konular kesinlikle aceleye gelmez. Kazanılan armağan ne kadar zor olursa, anıları da, kalıcılığı da o kadar uzun olur. Cinselliği öğrenirken biraz da yaşamın felsefesini öğrenin.

GÜNÜN SÖZÜ

Paylaş

GÜNÜN SÖZÜ

Sevginizi karşılığı olmayan bir çek gibi yazarsanız kendinizi harcıyorsunuz demektir. H.D.

Haydar Dümen cinsellik soru cevap

Related Posts

Burnunuz hakkında bilmediğiniz 3 garip gerçeği öğrenince şok olacaksınız

Uzmanlar, burnun çoğumuzun farkında olmadığı kimi şaşırtan özelliklere de sahip olduğunu söylüyor. Aslında, her nefes aldığınızda …

400 sağlıkçıya soruşturmaya açılmasına reaksiyon

Muğla’da sıhhatte şiddete karşı, emeklilik hakları ve insanca çalışma şartları için sendikaya bağlı sağlıkçıların çeşitli tarihlerde iş …

Narsisizm ile ilgili sosyal medyada yayınlanan içerikler hakkında

Narsistik kişilik uyumsuzlukları yaşayan insanlar hakkında meslektaşlarım sosyal medyada oldukça dışlayıcı, damgalayıcı ifadeler kullanmaktalar …

Zeytinyağının sağlık açısından en önemli 5 faydası

Zeytinyağı bilinen en eski besin kaynaklarından biri. Faydalarından dolayı antik çağlardan beri sıvı altın ve sıvı güneş diye anılıyor. Peki …

ABD’de 5 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısına tavsiye kararı

ABD’de, 5 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısının uygulanabileceği istikametinde tavsiye kararı alındı.CDC’ye bağlı bilim insanlarından oluşan …

Diz kireçlenmesi (gonartroz) ve tedavisi

DİZ KİREÇLENMESİ (GONARTROZ) Yetişkin bireylerde özellikle yaşa ve vücudun kendisini onaramamasına bağlı çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.