Ruanda Oteli filmine konu olan Rusesabagina için tahliye kararı

Ruanda’da 1994 yılında yaşanan soykırım sırasında binden fazla kişinin kurtarılmasında oynadığı rol dolayısıyla ‘Ruanda Oteli’ filmine ilham olan Paul Rusesabagina, ‘terör’ suçundan yargılandığı davada serbest bırakıldı.

AA’nın aktardığına göre, 2021’de terör suçlamasıyla yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına mahkum edilen Rusesabagina’nın serbest bırakılmasına ilişkin yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Rusesabagina’nın Ruanda hükümeti tarafından serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Paul’ün ailesi, onun ABD’ye geri dönmesi için can atıyor ve ben de onların bugünkü iyi haberden duydukları sevinci paylaşıyorum” dedi.

Biden, Rusesabagina’nın serbest bırakılmasını mümkün kılan Ruanda hükümeti ile süreçteki rolü nedeniyle Katar’a ve ABD’de konuya ilişkin devlet bünyesinde çalışanlara teşekkür etti.

‘RUANDA’DAN ÖNCE DOHA’YA, ARDINDAN ABD’YE GİDECEK’

Aldığı 25 yıl hapis cezasının hafifletilmesiyle dün (24 Mart) cezaevinden çıkan Paul Rusesabagina, başkent Kigali’deki cezaevinden Katar büyükelçisinin evine götürüldü. The Guardian’a konuşan iki üst düzey ABD yetkilisi, bu yolculukta Rusesabagina’ya bir ABD büyükelçiliği yetkilisinin eşlik ettiğini söyledi.

Paul Rusesabagina’nın birkaç gün Ruanda’da kaldıktan sonra Katar’ın başkenti Doha’ya, oradan da vatandaşı olduğu ABD’ye geçmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Ruanda’da mahkeme, Eylül 2021’de, otel işletmecisi Paul Rusesabagina’yı ‘terör’ suçlamasıyla yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Ruanda Savcılığı ise Rusesabagina’nın cezasının yetersiz olduğunu belirterek, ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Mahkemeyi boykot eden Rusesabagina ise ‘yargılama sürecinden adalet beklemediğini’ dile getirerek, mahkemeyi ‘sahte olmakla’ suçlamıştı.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame’nin sert muhaliflerinden olan ve yıllarca sürgünde yaşayan 68 yaşındaki Rusesabagina, hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından Ağustos 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alınarak ülkesine getirilmişti.

Ruanda’da 1994 soykırımı sırasında çok sayıda insanın hayatını kurtardığı ifade edilen ve Oscar ödüllü ‘Ruanda Oteli’ filmine konu olan Rusesabagina ve 16 sanığa ‘terör, silahlı örgüt kurmak ve cinayete ortaklık’ gibi 13 farklı suçlama yöneltiliyordu.

Rusesabagina, filmden sonra üne kavuşmuş ve farklı ülkelerde barış ödülleri almıştı. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, 2005’te Rusesabagina’yı Özgürlük Madalyası’yla ödüllendirmişti. Son olarak, Rusesabagina’nın ailesi geçen yıl, 2020 ylında ‘iş vaadiyle kandırılarak’ ABD’den Burundi’ye seyahat etmeye zorlandığı, kaçırıldığı ve işkence gördüğü iddiasıyla Ruanda hükümetine 400 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

ABD’li yetkililer, Ruanda hapishanesinde 2 yıldan fazla hapis yatan Rusesabagina’nın serbest bırakılmasında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın da dahil olduğu aylarca süren diplomatik çabaların etkisi olduğunu savunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir