Sıfır Otomobil Almak Hayal Olabilir! En Ucuz Otomobil 1 Milyon Olacak Dedi Bombayı Patlattı

Dünyada yaşanan ekonomik kriz Türkiye’de katlanarak yaşanıyor. Krizin birinci vurduğu dallardan birisi de araba piyasası oldu. Otomobil fiyatlarında önemli yükselişler yaşanıyor. Türk lirasının döviz karşısında daima kıymet kaybetmesi nedeniyle pahalılaşan otomobiller, KDV, ÖTV ve MTV ile birlikte daha da zamlandı.

Sıfır araçların fiyatları çok süratli artarken vatandaş ikinci el arabalara yöneliyor. İkinci el piyasasında da durum iç açıcı değil. Vatandaşlar artan fiyatlar nedeniyle yaşı 20’nin üzerinde ve kilometresi yüksek olan araçları sık tercih etmeye başladı.

‘EN UCUZ ARABA 1 MİLYON LİRA OLACAK’

Artan araba fiyatları karşısında, otomobillerin muhtaçlık olmaktan çıkacağını tabir eden Emre Özpeynirci “Otomobil babadan oğula geçecek bir statü simgesi haline geldi” dedi.

Özpeynirci bugün yaptığı toplumsal medya paylaşımında “Çok değil 1 yıl evvel en ucuz araba fiyatı 400 bin TL olacak dediğimde ‘yok artık’ diyenler olmuştu, artık eli yükseltiyorum; 1 yıl sonra kurallar (enflasyon, kur, vergi, maliyet) motamot devam ederse, alınabilecek en ucuz araba fiyatı ne yazık ki 1 milyon TL’ye yaklaşacak” dedi.

‘OTOMOBİL ARTIK BİR STATÜ SİMGESİ HALİNE GELDİ’

Özpeynirci de bu hususla ilgili olarak, “Otomobil monarjişi!! Kabul edin yahut etmeyin Türkiye’de artık ‘otomobil’ babadan oğula geçecek bir statü simgesi haline geldi” sözlerini kullandı.

‘YERLİ OTPOMOBİLLERİN ÜRETİM MALİYETLERİ YÜZDE 15 ARTTI’

Emre Özpeynirci’ye konuşan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Lideri Cengiz Eroldu, yerli araçların üretim maliyetlerindeki artışa dikkat çekti.

Tofaş’ın da üst yöneticisi de olan Cengiz Eroldu, “Kendi şirketimden örnek vermem gerekirse, bunun 5 puanı kur artışı. Üzerine yüzde 10’luk ham unsur materyal artışını ekliyoruz. Doğal ki enflasyon tesiri de var. Bunlar araçların vergisiz fiyatlarındaki artışlar. Bir de üstüne ÖTV kalemlerindeki artışları eklemek lazım. O vakit katlanıyor. Buna karşın herkes; ‘Kurlar yüzde 5 artarken niçin fiyatlar daha fazla arttı’ diye soruyor. Otomotiv sanayi hiçbir vakit fırsatçılık yapan bir sanayi olmadı, olamaz da. Esasen sonuçta sayılarımız ortada.” halinde konuştu.


Cengiz Eroldu

Doğalgaz ve elektrikte euro cinsinden bile büyük artışlar olduğuna dikkat çeken OSD Lideri, ham husus tarafında da arabalarda kullanılan galvaniz kaplamalı saclar, kauçuk, polipropilen, bakır ve alüminyum üzere materyallerde yıllık dönemde yüzde 100’lerin üzerinde önemli artışlar olduğunu söyledi.

Eroldu, lojistik tarafında da yüzde 100’den 600’lere varan maliyet artışları olduğunu lisana getirdi.

OSD bilgilerine nazaran, birinci dört ayda toplam üretim yüzde 9, araba üretimi ise bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 20 oranında azaldı.

Related Posts

NATO deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi, 2012 yılında Aksaz Deniz Üs Komutanlığında kurulduktan sonra 5 yıl ulusal olarak misyon yaptı. Deniz …

Asgari ücrette ek zam düzenlemesi! İşte masada konuşulan rakam

Mithat Yurdakul / ANKARA – Tarafların bugün asgari ücret için son defa bir araya gelmesi, gelinen noktanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a …

BiLira Nedir? TRYB Ne İşe Yarar?

BiLira nedir? BiLira, Türkiye merkezli ve değeri Türk lirasına 1:1 oranında sabit olan bir stabilcoin projesidir. Bu makalede BiLira nedir, ne …

Türkiye’ye çağ atlatacak dev rezerv! Doğal gaz ve petrole rakip olacak

Prof. Dr. Aysel Kantürk Figen, hidrojen gücü, bu gücün bor ile depolanması ve katalizör çalışmalarıyla 2020 yılında Türkiye Bilimler Akademisi …

Muğla’daki mor tarlalarda hasat vakti

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgede tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesi gayesiyle projelendirilen lavanta …

TCMB alım satıma bahis olmayan döviz kurları açıklandı (27 Haziran 2022)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) alım satıma mevzu olmayan dövizlere ait bilgi gayeli kur tablosu şöyle: Döviz Kodu Döviz Cinsi TL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.