Türkiye ekonomisini fındık ve Nutella ile eleştirdi: Hayranıysanız stok yapın!

Türkiye’nin ekonomisini fındık stoğunu Türkiye’den alan Nutella üzerinden analiz yaparak eleştiren Wall Street Journal, tedarik sıkıntısı nedeniyle Nutella stoklarında sorunlar yaşanacağını söyledi.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 70’ini sağlayan Türkiye’deki kur krizi nedeniyle Nutella’nın küresel tedarik zinciri tehlike altına girdi. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’da yer alan haberde yaşanan kur krizinin üretici ve Nutella üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Yaklaşık 4 milyon kişiye istihdam imkanı yaratan fındık sektörünün, ihracatı teşvik etmek için Türk lirasının baskı altına alınması ile, tedarik zincirinde sıkıntı yarattığı ifade edildi.

Erdoğan ekonomik kumar oynuyor

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik kumar oynadığı” aktarılan yazıda, Lira’nın kısa süre içerisinde yaşadığı tarihi değer kaybına da dikkat çekildi.

WSJ, Türkiye’nin uçsuz bucaksız fındık endüstrisinin merkezinde, hızla değer kaybeden Lira, gübre, tohum, zirai ilaç ve diğer ithal edilen temel ihtiyaç maddelerinin maliyetini artırdığını yazdı.

Nutella hayranıysanız stok yapın

Fındık fabrikalarının artan fiyatlar yüzünden enerji, paketleme ve nakliye alanlarında daha yüksek ücretler ödediği vurgulanan yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Türk hükümetinin %21’lik enflasyon oranına ayak uydurmak için asgari ücreti yükseltmeye hazır olması nedeniyle fındık işgücü maliyetlerinin artması bekleniyor.”

ABD pazarına giren Türk şirketlerine danışmanlık yapan Turgan Zülfikar, gazeteye yaptığı açıklamada, “Dünyafındık kıtlığının eşiğinde” dedi. “Eğer bir Nutella hayranıysanız, bir sonraki yiyecek alışverişi sırasında stok yapsanız iyi olur.” dedi.

Başka ülkelere kayabilir

Gazetede çıkan haberde pazar payının İtalya ve Gürcistan gibi ülkelere kayabileceği kaydedildi.

İtalyan üreticisi Ferrero, tek başına Türkiye’nin fındık ihracatının yaklaşık üçte birini satın alıyor. Şirket, Türkiye’deki durumun işini nasıl etkileyeceği konusunda yorum taleplerine yanıt vermedi.

Gazete, Türkiye’deki üreticiler pazar payının İtalya, Gürcistan, ABD ve diğer ülkelere kaymasından endişeli olduğunu da aktardı.

Related Posts

Son Dakika: Bursluluk imtihanı sonuçları açıklandı (2022 MEB İOKBS sonuçları)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için düzenlenen bursluluk imtihanı, bu yıl 4 Eylül …

Van Gölü’nün en büyük adasında ikinci yangın

Dün öğlen saatlerinde yıldırım çarpması sonucu Van Gölü’nde bulunan Adır Adası’nda yangın meydana geldi. Van Gölü’ndeki 4 adadan biri olan ve …

Ayşegül’ü toprağa veren babanın acısı ikiye katlandı! Ağabey tutuklandı

Olay, 12 Temmuz 2021 tarihinde Gebze ilçesi Pelitli Mahallesinde meydana geldi. Dershaneden evine dönmek için halk otobüsüne binen Ayşegül Aydın …

Meteoroloji uyardı: Sel, su baskını, yıldırım

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, cumartesi günü Doğu Karadeniz’de beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanağın …

Türkiye 3-3 Lüksemburg (Maçın özeti)

A Milli Takımımız, UEFA Uluslar C Ligi 1. Grubu’nda Lüksemburg ile karşı karşıya geldi. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynanan mücadele 3-3 …

Antalya’da üvey baba vicdansızlığı! Çocuk devlet korumasına alındı

Sarılar Mahallesi’nde 8 Eylül Perşembe günü Muhittin Ersoy Bulvarı üzerindeki bir gıda imalathanesinde küçük yaşta çocuğun yetişkin bir kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.