Yandex, Batı yaptırımlarına dayanamadı: İki büyük hizmeti sattı!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali sonrasında hem Rusya devletine hem de Rusya merkezli şirketlere çeşitli yaptırımlar uygulandı. Bu yaptırımların ortasında kalan teknoloji devi Yandex ise iki büyük işini sattığını açıkladı.

Yandex ve VK arasında sessiz sedasız şekilde gerçekleştirilen yeni anlaşma, Yandex’in dijital haber akışını ve blog hizmetini içeriyor. Yandex.News ve Yandex.Zen’in VK’ya satılacağını söyleyen Rusya merkezli teknoloji şirketi, çalışanlarını batılı ülkelere kaybetmenin korkusunu yaşıyor.

Yandex’te veri sızıntısı: Gizli Rus polisler deşifre oldu!

Yandex News ve Yandex Zen VK’ya satıldı

24 Şubat tarihinde başlayan Ukrayna krizi, Rusya’daki teknoloji şirketlerini de zora sokmaya başladı. Yandex News ve Yandex Zen için VK ile anlaştığını duyuran Yandex, Batı yaptırımları sonrasında dikkat çeken değişiklikler uyguluyor.

Rusya merkezli şirketin iki büyük hizmetinden biri olan Yandex News farklı kaynaklardan haber akışı gösterirken, Yandex Zen ise blog yazarları ve dijital medya kuruluşları tarafından kullanıcılara özel blog sunma fırsatı sunuyor.

Yandex’in iki medya hizmetini satmak için harekete geçmesinin ana nedenleri arasında “değişen ekonomik koşullar” ve “sermaye konusundaki sıkıntılar” bulunduğu ifade edildi. Şirketlerden gelen ortak açıklamada, anlaşmanın ana şartlarının belirlendiği, ancak kamuya açıklanmayacağı aktarıldı. Yandex News ve Yandex Zen satışı, düzenleyici makamlarına gönderilmiş durumda.

Ortaya çıkan iddialara göre VK-Yandex anlaşması için görüşmeler Mart ayından bu yana devam ediyor. Fakat anlaşma, Kremlin’den gelen emirle ertelenmişti.

Yandex’in iki büyük operasyonunu satmasının ardından, şehir lojistiğine ve arama motoruna daha fazla yatırım yapacağı ifade edildi. Ayrıca Batı yaptırımları sonrasında, çalışanlarını elinde tutmak için çaba göstereceği de aşikar.

VK; Mail.ru e-posta hizmeti, VKontakte ve Odnoklassniki isimli sosyal medya platformlarını, Delivery Club adlı yemek dağıtım hizmetini ve diğer küçük projeleriyle Rusya’nın en büyük ikinci teknoloji şirketi konumunda. Ayrıca VK CEO’su Vladimir Kirienko’nun, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Sergei Kirienko’nun oğlu olduğunu hatırlatalım.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Apple bu sefer geride kaldı! İşte alternatif çözüm!

Apple, ilk kez WWDC22 etkinliğinde tanıttığı 35W gücündeki çift USB-C çıkışına sahip adaptörü nihayet satışa çıktı. SDN Kurucusu Hakkı Alkan …

Apple’ın Kendi 5G Çipini Üretme Girişimi Başarısız Oldu

Son birkaç yıldır Apple, tedarikçi olarak Qualcomm’a güvenmek zorunda kalmaması için kendi 5G modem çipini geliştirmeye çalışıyor. Hatta bu konu …

Cüneyt Arkın’ın Az Bilinen 14 Kaliteli Filmi

Çizgi roman filmleri deyince aklınıza ilk Marvel ve DC evrenleri mi geliyor? Aslında Türkiye’de bu işler daha önce, Yeşilçam’ın zirve yaptığı …

Realme GT 2 Master Explorer 3C sertifika sitesinde göründü

Realme’nin yeni üst segment akıllı telefon modeli Realme GT 2 Master Explorer, 3C sertifika sitesinde kendisini gösterdi. Batarya …

Türkiye ve Arjantin ortaklaşa 200 milyon dolar kıymetinde uydu geliştirecek

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca Arjantin’in başşehri Buenos Aires kentinde düzenlenen “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu Islahatı …

Birbirini En Son Anaokulunda Gören İki Genç Twitter’da Kavuş

Sosyal medyayı, eskiden tanıdığımız insanları bulmak için kullanmayalı epey zaman oldu. Her ne kadar son yıllarda ekonomi ve siyaset gündeminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.