Yüksekova doğal gaza kavuşuyor

Bakanlıkların yanı sıra görevlendirme yapılan belediye tarafından uygulanan projelerle birçok sorunun tahlile kavuşturulduğu ilçede, refahın artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 300 kilometrelik kanalizasyon çizgisinin döşendiği, yolların büyük kısmının asfaltla kaplandığı, kaldırımların yenilendiği ilçe merkezinde, berbat manzara ve kokuya neden olan dere ıslah edildi, vatandaşların aileleriyle hoş vakit geçirebilecekleri yeşil alan ve toplumsal tesislerin sayısı artırıldı.

Hayata geçirilen projelerle yıllardır ihmal edilen hizmetlere kavuşan Yüksekova’da, doğal gaz kullanımına geçilmesi için de çizgi çekme çalışmalarına başlandı.

Vatandaşların uzun müddettir beklediği proje kapsamında, Boru Çizgileri İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından yapılan ihalenin akabinde yüklenici firma takımlarınca sınırın çekileceği güzergaha borular bırakıldı.

İl merkezine bağlı Bağışlı köyünden ilçe girişindeki İnanlı köyüne kadar 38 kilometrelik hatta çalışma yürüten grupların, daha sonra ilçe merkezinde hafriyat, kaynak ve boru döşeme çalışmalarına başlaması bekleniyor.

“YÜKSEKOVA’YA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI”

Vali ve Belediye Lider Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, Hakkari’de 2019’da doğal gaz kullanımına başlandığını söyledi.

Doğal gazın Yüksekova’ya gelmesi için de çalışmaların devam ettiğini aktaran Akbıyık, bu kapsamda yer açma ve akabinde çizgi döşeme süreçlerinin yapılacağını belirtti.

Daha sonra ilçe merkezinde yürütülecek proje için ihale sürecinin başlayacağını tabir eden Akbıyık, şunları kaydetti:

“Yüksekova, en kısa vakitte doğal gaza kavuşacak, doğal gazın 2023-2024’te kullanılmaya başlanmasını bekliyoruz. Bunun için de gerekli teşebbüsleri yapıyoruz. Yüksekova’da organize sanayi bölgesinin proje ihalesini yaptık. İnşallah 2023’te altyapısını yapacağız ve fabrikalar gelmeye başlayacak. Bu da Hakkari’nin istihdam ve işsizlik sıkıntısına tahlil olacak. Yüksekova’da önemli yatırımlar gerçekleştirildi. 3 bin 300 TOKİ konutu inşa ettik. 700 polis lojmanı, atık su arıtma tesisi projeleri devam ediyor. Dilimli Barajı’ndaki su, içme suyu tesisinin hizmete alınmasıyla ilçeye verildi. Yüksekova da öteki yerler üzere süratle gelişiyor, değişiyor. Bu yatırımlar devam edecek.”

“HEDEFİMİZ SENE SONUNDA ANA GÜZERGAHI BİTİRMEK”

Şantiye şefi İsmet Türfent de yer tesliminin yapılmasıyla projeyi uygulamaya başladıklarını lisana getirdi.

Yaklaşık 10 kilometreyi kazdıklarını, 7 kilometre boru dizgisini tamamladıklarını anlatan Türfent, “Gelecek haftadan itibaren kaynak ve sınır döşeme süreçleri başlayacak. Bağışlı köyünden başlayarak İnanlı köyüne kadar 38 kilometrelik güzergahımız var. Kışımız çok çetin geçiyor. Hava kirliliği fazla oluyor. Yüksekova bu çalışmayla hem ekonomik hem de pak ısınma kaynağına ulaşacak. Maksadımız bu sene sonunda ana güzergahı bitirmek.” diye konuştu.

Esenyurt Mahallesi Muhtarı Selim Genç ise doğal gazın en kısa müddette kullanıma sunulmasını istediklerini belirterek, “Herkeste bir heyecan var. Herkes doğal gazla rahatlığa kavuşacağını biliyor. Sıhhat açısından da ekonomik açıdan da uygun olacak. Heyecanla doğal gazın gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Ali Yağan, projeyi sevinçle karşıladıklarına işaret ederek, “İlçemiz için çok büyük bir proje. Burada kışlar uzun geçiyor. Hava kirliliği fazla oluyor. Havamız daha pak olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. İnşallah kısa vakitte hepimiz doğal gaza geçmiş olacağız.” tabirini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi, ziraî elektrik üretim bedeline kredi verecek

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Ziraî Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına Ait Kararda …

Elinde Altın Olanlar Bu Bilgiye Dikkat! Köprüden Evvel Son Fırsat, Rüzgar Tersten Esecek: İşte Yeni Fiyatlar

Altın fiyatları ABD ve Çin’den gelen ekonomik gelişmelerle tekrar taraf buluyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisi …

İstanbul’da sağanak yağış esnafı zora soktu

İstanbullu bugün sabah saatlerinde ağır yağmura uyandı. Sağanak yağışın faal olduğu kentlerde sokakta çalışmalarını yürüten seyyar satıcı ya da …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde imali süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı …

Bakan Nebati’den KKM hesapları ve döviz kuru ile ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı …

Türkiye’ye gelen milletlerarası yatırım 6 ayda yüzde 21 arttı

Yabancı yatırımcı, güvendiği, ahenk sağlayabileceği ve çalışmalarında kendisine kolaylık sağlayan ülkeleri seçiyor. Türkiye de memleketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.