Yumurta üreticileri ‘zam oyununda’ suçu marketlere attı

Yumurtaya gelen KDV indirimi öncesi zamma tepki yağıyor. Ticaret Bakanlığı inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Yumurta üreticileri ise kendilerini değil marketleri işaret ediyor.

YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon, yumurtada fiyatında yaşanan artışın üreticilerden değil zincir marketlerden kaynaklandığını söyledi.

Ticaret Bakanlığı KDV indirimi öncesi fiyat artırarak KDV indiriminin etkilerini ortadan kaldırdıkları iddialarını araştırmak üzere yumurta işletmelerine müfettiş gönderdi. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği(YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada yumurtada fiyatı üretici değil marketlerin belirlediğini belirterek, “Biz üretim maliyetlerimizdeki artışla uğraşırken, zamlı üreticilerin yaptığına ilişkin söylemler çok ağırımıza gidiyor” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı önceki gün bir açıklama yaparak, toptan perakende ayrımı kaldırılarak tüm gıda teslimlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiği hatırlattı.

Açıklamada, “Öte yandan, söz konusu düzenlemenin hemen öncesinde bazı firmalarca yumurta satış fiyatlarında artışa gidilerek KDV indiriminin vatandaşlara olumlu etkisini ortadan kaldırmak maksadıyla kötü niyetli eylemlerde bulunulduğuna ilişkin şikâyetler kamuoyuna yansımıştır” denildi.

Açıklamanın son bölümünde bu iddianın; üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde incelenmesi ve varsa kötü niyetli uygulamaların tespit edilerek cezalandırılması amacıyla müfettiş görevlendirildiği kaydedildi.

Yumurta üreticileri: Fiyat artışının sebebi biz değiliz
Gelişmeleri DÜNYA’ya değerlendiren YUMBİR Başkanı İbrahim Afyon, yumurta üreticilerine yönelik bilinçli veya bilinçsiz önyargılı yorumlar yapıldığını bildirdi.

Yumurta üreticilerinin aylardır zarar ettiğini ve fiyat artışı taleplerinin kabul görmediğini söyleyen Afyon, “Bizim KDV indiriminden 15 gün önce fiyat artırım talebimiz oldu ama karşılanmadı. Yumurta üreten 1500 üretici var, bunların 14-15 tanesi marketlere ürün veriyor” dedi.

Marketlerin KDV indirimi açıklanmadan iki gün önce alım yaptıkları ürünün fiyatını ‘lütfen’ artırdıklarını belirten İbrahim Afyon, “Sayın Cumhurbaşkanımızın KDV müjdesini verdiği Cumartesi gününden iki gün önce marketler alım fiyatını artırdı. Takip eden Pazartesi günü de KDV indirimi yürürlüğe girdi ve marketler bu indirimi de fiyatlarına yansıttılar” diye konuştu.

Burada sadece marketlere mal veren 14-15 üreticinin fiyatının arttığını buna karşılık 1500 üreticinin eline geçen fiyatın değişmediğini söyleyen Afyon, “Türkiye’de yumurta fiyatını zincir marketler belirliyor. Bunlar fiyatını değiştirince diğer marketler ve satış noktaları da kendi fiyatlarını ona göre ayarlıyorlar” dedi.

“Eğer fiyatı üretici belirliyorsa, niye zarar ediyoruz?” diyen İbrahim Afyon, bu noktada günah keçisi ilan edildiklerini sözlerine ekledi.

Related Posts

NATO deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi, 2012 yılında Aksaz Deniz Üs Komutanlığında kurulduktan sonra 5 yıl ulusal olarak misyon yaptı. Deniz …

Asgari ücrette ek zam düzenlemesi! İşte masada konuşulan rakam

Mithat Yurdakul / ANKARA – Tarafların bugün asgari ücret için son defa bir araya gelmesi, gelinen noktanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a …

BiLira Nedir? TRYB Ne İşe Yarar?

BiLira nedir? BiLira, Türkiye merkezli ve değeri Türk lirasına 1:1 oranında sabit olan bir stabilcoin projesidir. Bu makalede BiLira nedir, ne …

Türkiye’ye çağ atlatacak dev rezerv! Doğal gaz ve petrole rakip olacak

Prof. Dr. Aysel Kantürk Figen, hidrojen gücü, bu gücün bor ile depolanması ve katalizör çalışmalarıyla 2020 yılında Türkiye Bilimler Akademisi …

Muğla’daki mor tarlalarda hasat vakti

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgede tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesi gayesiyle projelendirilen lavanta …

TCMB alım satıma bahis olmayan döviz kurları açıklandı (27 Haziran 2022)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) alım satıma mevzu olmayan dövizlere ait bilgi gayeli kur tablosu şöyle: Döviz Kodu Döviz Cinsi TL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.