Yunan profesör: ABD, Türkiye’yi elinde tutmak için bunu yapacak, Türklerle anlaşmalıyız!

Türkiye ile Yunanistan ortasında mühlet gelen tansiyon, Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyareti sonrası yeni bir boyuta taşındı.

Miçotakis’in, ABD’den Türkiye’nin hakkı olan F-35 savaş uçaklarını kendileri için istemekle kalmayıp, F-16 da verilmemesini istemesi, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reaksiyon gördü ve Erdoğan, “Benim için Miçotakis diye biri yok” dedi.

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki krizi derinleştirmesi öngörülen bu gelişmelere karşın, iki ülkenin bölgede ortak hareket etmesi gerektiğini savunan Yunan akademisyenler de var.

YUNAN PROFESÖR: ABD, YUNANİSTAN’IN EGEMENLİĞİNİ SATACAK

Miçotakis’in ABD ziyareti öncesi Yunan televizyonunda açıklamalarda bulunan Profesör İonnis Mazis, “ABD, Rusya’ya karşı Türkiye’yi kendi tarafında tutmak için Yunanistan’ın egemenliğini satacak” iddiasında bulundu.

“Her seferinde Türklere, Makedonlara ve Arnavutlara karşı pazarlık kozu olarak sunuluyoruz” ifadelerini kullanan Mazis, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“TÜRKİYE İLE DAHA SICAK BİR YAZ GEÇİRECEĞİZ”

“Türkiye, 40 yeni F-16 ile mevcut F-16’ların modernizasyonu ve F-35 programına geri kabulünü istiyor. Almak istediği bu ve ne yazık ki alacağını sanmıyorum. Umarım bu ziyaret beni yanıltır ve tüm bunlar olmaz.

Korkarım ki yaz sıcak lakin jeopolitik olarak daha da sıcak bir yaz geçiriyoruz. Zira görüyorum ki Türkiye’nin yeni favorisi ve gururu Alparslan geliyor. Girit’in güneyindeki yasa dışı ve mesnetsiz Türk – Libya mutabakatı alanına gelip sondaj yapmak için Burada kaçınılmaz olarak kimi tırmanışlarımız olacağını anlıyorsunuz, bu tırmanışların nereye kadar ulaşacağını bilmiyorum. Lakin 2020 yazında Oruç Reis ile gösterdiğimiz müsamahanın birebir ölçüde olmayacağını hayal ediyorum. Hükümet, Oruç Reis’in çok hava şartları nedeniyle Ege’nin her yerine 60-70 günlük seyahatler yapmak zorunda kaldığını söylemişti.

“TÜRKİYE’NİN ABD’DEN BASKI GÖRECEĞİNİ SANMIYORUM”

Yunan Başbakanı’nın ABD ziyaretinden sonra Türklerin baskı görmeyeceğinden tasa ediyorum. Ve yazın kendi işlerini yapacaklar ancak burada konuşmayı bırakıyorum zira hepimizin beklediği bir turizm gerçeği var.

Yunan iş insanları, Ukrayna’daki savaş, pandamı ve sokağa çıkma yasağının açtığı birtakım acılı yaraların kapatılmasını bekliyor.

TÜRKLERLE KAZAN KAZAN SİYASETİNE GEÇMELİYİZ

Size gerçekleşmesi çok mümkün küçük bir kıssa anlatacağım:

Burada hepimiz açız, pekala mevduatları hareketsiz tutmak gerekli mi?

Burada aç olan bizler, başka taraftakilerde (Türklerde) muhtaçlık duyduğumuz şeylerden biraz varken neden onları alıp yarı yarıya paylaşmayalım? Onları (Akdeniz’deki yer altı kaynakları) hiç kullanmamak daha mı güzel? Bu çok duyacağınız bir argüman olacak. Kazan kazan.”

Related Posts

Sebastien Haller resmen Borussia Dortmund’da

Almanya Bundesliga ekibi Borussia Dortmund, Ajax’ın golcüsü Sebastian Haller’i kadrosuna kattığını açıkladı. Manchester City’nin transfer olan …

AKP’li Çekmeköy Belediyesi okulları ve mescitleri sattı: 53 milyon TL bedelinde

Son aylarda halkın başlattığı park uğraşı ile gündemden düşmeyen İstanbul’daki AKP’li Çekmeköy Belediyesi tekrar tartışma yaratacak bir karara …

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: Panama’da birinci hadise

Orta Amerika ülkesi Panama’da birinci sefer maymun çiçeği olayının bir bireyde tespit edildiği bildirildi. Panama Sıhhat Bakanı Luis Francisco …

Rize’de faciadan dönüldü: 16 ton dinamit yüklü tır ile kamyonet çarpıştı

Kaza, Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Kirazlık Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Rize’den Hopa istikametine giden ve 16 ton …

Elektrikli otomobillere ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi! İşte indirim sonrasında oluşan yeni fiyatlar

Resmi Gazete’de paylaşılan yeni düzenleme ile birlikte elektrikli arabalar için ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi. Araç fiyatları için yeni …

Son dakika | Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar gözaltına alındı

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, Menderes Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.