Çin’de jeolojik afet: Yollar çöktü, binlerce kişi kaçıyor

Çin’in Tianjin kentinde yollarda oluşan derin yarıklar büyük paniğe yol açarken binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Kentte son günlerde zeminde büyük çökmeler meydana gelirken yüksek binaların bulunduğu bölgelerde yollarda derin yarıklar oluştu. Bilim insanları gizemli olayın nedenini anlamaya çalışırken Tianjin yönetimi “ani jeolojik felaket” olarak nitelediği durumun yerin 1300 metre derinliğindeki yeraltı obruklarında yaşanan çökmelerden kaynaklandığının düşünüldüğünü bildirdi.

Resmi Global Times gazetesi, geçen haftadan beri 25 katlı üç ayrı binadan 4 bine yakın kişinin evlerinden tahliye edilerek otellere yerleştirildiğini, çok sayıda kişinin de kentten kaçtığını aktardı.

Hükümet bölgeye inceleme ekipleri gönderirken bazı küçük binalarda çökmeler meydana gelmesi büyük panik yarattı.

Bu tür jeolojik olayların çok nadir olduğuna dikkat çeken uzmanlar, olayın bölgedeki jeotermal kuyu kazılarından kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekti.

Çin’de son dönemde binaların güvenliği ve inşaat kuralları tartışma yaratıyor. Bazı uzmanlar binaların yeterince güçlü yapılmadığını savunurken Çin hükümeti inşaat kurallarını sıkılaştırmış ve afet planlarını güncellemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir