Japon Deprem Uzmanı Moriwaki: “4 İl İçin Büyük Deprem Tehlikesi Var”

Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, birçok aktif fay hattı bulunuyor. Türkiye’de yaptığı çalışmalarla tanınanan yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bingöl, Bitlis, Muş ve Van için ciddi deprem tehlikesi olduğunu söyledi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında resmi açıklamaya göre 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Japon Moriwaki, “Hatay’dan sonra nerede kırılma olabilir dersek denizde ve Kıbrıs tarafında olabilir” diye konuştu.

Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı ile ilgili de ciddi uyarılarda bulundu.

“Tunceli’de ve Malatya’da sarsıntı oldu ama bunlar için artçı depremler diyebiliriz. Artçı depremler 2 sene devam edebilir. Tabii bu artçılar çok az 4-5 büyüklüğünde, ara ara 3 büyüklüğünde olabilir. Bunun için artık şaşırmamak lazım, bunlar normal”

“Ama ilerisi için Karlıova, Bingöl, Van, Muş, Bitlis dahil buralara dikkat etmek lazım. Türkiye’nin her yerinde deprem olabilir. Zaten Türkiye deprem haritasında kırmızı, yani riskli bölgede yer alıyor, Japonya da aynı şekilde.”

“Onun için şimdi ne zaman olacak, nerede olacak değil, her zaman olabileceği için hazırlıklı olmak lazım. Depreme hazırlıklı olursak hasar yüzde 70 ortadan kaldırılabilir. Bunun için şimdiden hazır olmak lazım.”

“Türkiye’yi genel olarak düşünürsek Marmara Bölgesi ve İzmir’de de deprem olabilir diye söyleyebilirim.”

Prof. Dr. Naci Görür de geçtiğimiz günlerde aynı bölge için uyarıda bulunmuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir