Katar Dünya Kupası’nda Sakatlanan Futbolcular Kulüplere Pahalıya Patladı

İngiltere Premier Lig futbolcuların sakatlıklarından en çok etkilenen lig olarak Bundesliga’yı geçti. Oyuncuların sahalardan uzak lama süresi sezonun ikinci yarısında daha uzun oldu.

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da düzenlenmiş kış sezonunda yapılmıştı. Avrupalı futbolcuların kupadan yadigar kalan sakatlıkları giderek ciddi hale geldi ve oyuncularının sahalardan uzak kalma maliyeti yıllık yüzde 30 arttı.

Bloomberg’in incelediği sigorta firması Howden Group Holdings’in hazırladığı raporda, Avrupa’nın önde gelen 5 ligindeki kulüplerin geçen sezon sakatlıklardan 704,9 milyon euro (767 milyon dolar) zarar gördüğü hesaplandı. Geçen sezon bu rakam 553,6 milyon euro olmuştu.

Raporda, oyuncuların maaşları ve sakat oldukları süre boyunca geçen zamanın maliyeti hesaplandı.

İngiltere Premier Lig takımları en büyük darbeyi aldı.

İngiltere Premier Lig takımları, diğer liglerdeki maliyetin yüzde 40’ından fazlası maliyet ödedi. Katar’daki Dünya Kupası sonrasında iki ayda Premier Lig’de 49 sakatlık yaşanırken, Almanya Bundesliga 46 sakatlıkla ikinci sırada yer aldı.

Premier Lig’de Manchester United, Nottingham Forest ve Chelsea geçen sezon en çok sakatlık yaşayan kulüplerdi. Şampiyon Manchester City, ilk sekiz içinde bitiren diğer kulüplerden daha az sakatlık yaşadı.

Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri geçen yıl toplam sakatlık maliyetlerinde yüzde 27 artış yaşadı.

Howden’ın spor şefi James Burrows, “Avrupa kışında düzenlenen Dünya Kupası, oyuncuların sezonun ikinci yarısında birinci yarıya kıyasla ekstra sekiz gün sahalardan uzak kalmasına neden oldu” dedi.

Ekim ayındaki sakatlıklar, oyuncuların ortalama 11,4 gün boyunca sahalardan uzak kalmasına neden olurken, ocak ayındaki sakatlıklar 19,4 gün sürdü. Bu karşılaştırma, yalnızca Dünya Kupası kadrolarında adı geçen oyuncular için geçerliydi.

Dünya Kupaları genellikle Avrupa’da yaz döneminde düzenlenir ve bu dönemde kulüpler maç yapmaz. Ancak geçen yıl, tartışmalı bir şekilde Katar’ın ev sahibi olarak seçilmesi sonrası istisna uygulandı. Turnuva, 20 Kasım 2022’de başladı ve Lionel Messi’nin Fransa’ya karşı etkileyici bir finalde Arjantin’i zafere taşıdığı 18 Aralık’ta sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx