Klimalar ve soğutucular çalıştı, elektrik faturası dudak uçuklattı

Aşırı sıcaklarla boğuşan Türkiye, günlük elektrik tüketiminde önceki gün, 2023’ün rekoruna imza attı. Yurt genelinde bunalan herkes klimaya koştu; elektriğin 1 günlük faturası 2.8 milyar TL lira oldu. Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 1 milyon 77 bin megavatsaatle (kWh) günlük bazda rekor kırılırken; bunun parasal karşılığı, tarifelerin ortalamaları üzerinden hesaplandığında, 2 milyar 778 milyon TL oldu.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul ve Duygu Erdoğan’ın haberine göre gün içinde en düşük elektrik tüketimi 34.6 bin megavatla sabah saat 07.00’de gerçekleşti. En yüksek elektrik tüketimi ise 51.2 bin megavatla öğleden sonra 16.00’da görüldü.

Elektrik tüketiminde rekor; mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklarla artan klima ve sulama kullanımı ile sanayi üretimiyle birlikte geldi.

Uzmanlar, kurak geçen yazda elektrik kullanımının daha da artması halinde bölgesel elektrik kesintilerinin gündeme gelebileceğini söyledi. Kesintilerin, başta İstanbul-Kocaeli-Bursa hattı ile Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere yoğun kullanımın olduğu bölgelerde görülebileceği ifade edildi.

ENERJİ İSRAFINDAN KAÇINMA

Hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde günlük tüketimde yeni rekorlar gelmeye devam edebilir. Uzmanlar, özellikle yüksek tüketimin olduğu günlerde vatandaşların enerji israfından kaçınmaları ve tasarrufa yönelmelerini tavsiye etti.

Bu yıl temmuz ayı öncesinde havaların serin gitmesi ve fiyatlardaki artışlar nedeniyle klima talebinin son dakikaya bırakıldığını anlatan BEYPER Başkanı Ali Yıldız, “Talep beklediğimizden çok yüksek” dedi.

Son günlerde çok yüksek talep olduğunu değerlendirdiği klima alanında servis eksikliği nedeniyle talebin vantilatör, soğutucu gibi alanlara da kaydığını vurgulayan Ali Yıldız, “Günübirlik kurulum isteyenler servislerden çok ileri tarihlere kurulum randevusu bulabildiği için klima alımından vazgeçebiliyor. Diğer taraftan havaların sıcak gideceği öngörüsüyle alım talebini somutlaştıranların da sayısı fazla” dedi.

SICAKLIKLARLA BİRLİKTE SATIŞLAR DA ARTTI

Havaların ani şekilde ısınması ve şehirlerde kaydedilen yüksek sıcaklıklar, klimaya olan talebi çok hızlı artırdı. Beyaz eşya mağazalarına giren her 10 kişiden 7’sinin klima ve benzeri soğutucu için geldiğini anlatan Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendeciler Derneği (BEYPER) Başkanı Ali Yıldız, hızlı ve çok yüksek sıcaklar karşısında insanların klima almaya yöneldiğini söyledi.

Sektör yetkilileri, üretici ve satıcılar açısından 1 Temmuz-15 Ağustos aralığının split klima satışlarının en yoğun olduğu döneme işaret ettiğini söyledi. Sıcakların artmasıyla satışlarda önceki haftalara göre yüzde 20-30 bandında bir artış yaşandı.

En çok tercih edilen Split klima fiyatları 35-40 bin lira bandında seyrederken; 2023 yılında Türkiye klima pazarının 5 milyar lirayı aşması bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx