OpenAI, Yonga Üreticisi Graphcore’u Satın Alabilir

Birleşik Krallık merkezli yonga üreticisi Graphcore’un ARM, Softbank ve OpenAI dahil olmak üzere yeni alıcılar aradığı iddia ediliyor. Graphcore, makine öğrenimi ve yapay zeka işlerine güç sağlamak için Akıllı İşleme Birimi (IPU) yongaları geliştiren bir şirket. The Telegraph‘a göre şirket, ağır kayıpları karşılamaya yardımcı olabilecek potansiyel bir anlaşma için görüşmelerde bulunuyor.

Şirketin ana sorunlarından biri, ABD yonga kontrolleri sonucunda Çin’deki işletmesini kapatmak zorunda kalmasıydı. Geçen yıl şirket, gelirlerinin yüzde 46 gibi devasa bir oranda düştüğünü ve bunun sonucunda yeni finansmana ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Şirket bugüne kadar pek çok teknoloji şirketi gibi personel sayısını azalttı ve yurt dışında bulunan ofislerini kapattı.

Son bilgiler doğruysa, yatırımcıların hisselerinin değerini artırmasının ardından şirketin değeri 500 milyon dolar olabilir. Bu değerleme, şirketin değerinin 2,8 milyar dolardan çok daha yüksek olduğu 2020 sonlarından oldukça farklı.

OpenAI’ın Graphcore’u seçmesi oldukça önemli olabilir. Potansiyel olarak GPT-4 LLM’yi çalıştırmayı çok daha ucuz hale getirebilir ve bu da abonelik maliyetlerinin düşmesine yol açabilir. Ayrıca, daha büyük bir yeni nesil LLM’ye maliyet etkin bir şekilde ev sahipliği yapmak istiyorsa bu, şirket için de yararlı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx