Özel’in ilk Trabzon mitinginde başrol emeklilerin: Yaşarken öldük

TRABZON – Özgür Özel, CHP Genel Başkanı olarak Trabzon’da ilk mitingini dün gerçekleştirdi. Kent merkezindeki Meydan Parkı’nda gerçekleştirilen mitingde alan büyük oranda dolsa da son yıllarda CHP’nin Ekrem İmamoğlu ile gerçekleştirdiği mitinglerdeki heyecan ve kalabalığa yaklaşılamadı.

CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ahmet Kaya, CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Süha Saral ve CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez’in konuşmalarının ardından sahneye çıkan CHP lideri Özel, “Özgür başkan, özgür Türkiye” sloganları ile karşılandı.

Özel, sahneye çıkar çıkmaz yanına ilk olarak 2004-2009 yılları arasında Trabzon Belediye Başkanlığı ve 24. Dönem CHP Trabzon Milletvekilli olarak görev yapan Volkan Canalioğlu’nu sahneye davet etti. Bir süredir CHP’nin küskünleri arasında yer alan Canalioğlu’na yapılan jest partideki birlikteliğin yeniden sağlandığı izlenimi veriyordu.

Özel, yöreye özgü fındık ve çay meselelerine değinse de esas konu ülke gündeminde öne çıkan emeklilerin maaşları ve geçim sıkıntısı oldu. Alanda yer alan Trabzonluların büyük bölümü emeklilerden oluşunca Özel, katılımcılarla paslaşa paslaşa emekli konusunu işledi.

CHP eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu mitinglerinde daha çok vaatlerine yer veriyordu, konuşmasını tamamlıyordu. Özel’in ilk mitingindeki farkı da katılımcılarla etkileşimli iletişim kurma modeliydi. Özel, söylüyor, katılımcı cevap veriyor, katılımcı soruyor Özel cevap veriyordu.

EMEKLİLER SAHNEYE GELDİ, ‘YAŞARKEN ÖLDÜK’ DEDİ

Emeklinin maaşını, kıyma ile, altınla hatta hamsiyle hesaplayan Özel, kendisine cevap veren iki emekliyi de “Gelin bir de siz hesaplayın” diyerek sahneye davet etti. Sahneye gelen emekli vatandaş “10 bin lira emekli maaşına Trabzon’da kiralık ev varsa ben ölene kadar onlara hizmet edeceğim. Sokağa çıkamaz olduk. Lokantaya gitme, peynir alma, zeytine bakma, sağa dönme, sola dönme… Ne yapacağız biz? Yaşarken öldük” sözleriyle emeklinin halini en iyi emekli anlatır dedirtti.

Çay-simit hesabı yapan bir diğer emekli de, “2002’de Sayın Cumhurbaşkanı burada çay-simit hesabı yapmıştı. Bugün bir simit 10 lira, çay en ucuz yerde 7,5 lira. Her öğün bir simit iki çay içseniz ayda iki kişilik maliyet 4 bin 500 lira. Kalan 5 bin 500 lirayla evime, et, süt mü alacağım, faturalarımı mı ödeyeceğim, yoksa kiramı mı ödeyeceğim. Bu yüzden sizi bizi kurtarmaya davet ediyorum” sözleri ile CHP’ye oy istedi.

Özgür Özel kendisine seslenen iki emekli yurttaşı sahneye çağırarak söz verdi.

‘AHMET BAŞKAN OLSUN, İMAMOĞLU YAĞDIRACAK’

Emeklilerden sonra ise sıra adayları konuşmaya geldi. Parti liderleri miting yaptıkları illerde daha çok büyükşehir adayları için konuşurlar. Fakat Özel’in Trabzon mitinginde böyle olmadı. Özel, CHP’nin kazanmaya yakın gözüken Ortahisar Belediye Başkan adayı Ahmet Kaya’yı milletvekilliği döneminden uzun uzun anlattı. Kaya ile eski Trabzon Belediye Başkanı Canalioğlu’nun ellerini birlikte havaya kaldıran Özel, İmamoğlu’nun İBB Başkanı olarak Ortahisar’a büyük destekler vereceğini söyleyerek “Ahmet Ortahisar Belediye Başkanı olsun, Ekrem İmamoğlu buraya yağdıracak inşallah” dedi.

Kentteki İmamoğlu sevgisini bilen Özel, konuşmasında sık sık bu isme yer vererek AK Parti’nin Trabzonlu isimlerine göndermelerde bulundu. Özel, “Trabzon’dan 4 milletvekili, 4 bakan, büyükşehir belediye başkanı ve Ortahisar belediye başkanıyla 10 tane AK Partili Trabzon’a bir raylı sistem getiremezken bir Trabzonlu İstanbul’a 10 tane metro yaptı” diyerek Trabzon’a 20 yıldır söz verilen fakat yapılmayan yatırımlara dikkat çekti.

Özel, büyükşehir adayı Hasan Süha Saral’a ise Kaya’dan sonra değindi. Saral’dan “Kaya’yla büyükşehirde uyumlu çalışacak biri lazım” diye bahseden Özel, büyükşehir adayını uzun uzun anlatmadı. Kentte CHP tarafında ‘esas hedef Ortahisar’ ne de olsa. Saral, ne kadar doğru tespitler yapsa da ne kadar kentin geleceğini ilgilendiren konulara değinse de büyükşehir oy oranlarındaki fark hem seçmende hem de partide ümitsizliğe dönüştü. Miting katılımcılarında da Kaya’ya sunulan ilginin Saral’dan yüksek olması CHP’nin hedefiyle doğru orantılı görülüyordu.

Özel, ilçe adaylarını da sahneye davet edip tanıtarak sonlandırdı. Özel, ilk mitinginde destekçilerinden geçer not almış gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx