Özgür Özel: İYİ Parti’yle ilgili umudumu kaybetmedim

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İyi Parti ile ittifak konusunda, “Ben üstüme düşeni yaptım. Türkiye bizden fedakârlık, iş birliği bekliyor o açıdan ben bir umut bekledim, daha da umudumu kaybetmiş değilim. İttifak o geniş kapsamda olmaz ama yerele yetki verebilirim” dedi. Özel ayrıca Hiçbir partiyle seçim ittifakına kapalı olmadığını da belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özel, tv100’de Az Önce Konuştum programında Candaş Tolga Işık‘ın sorularını cevapladı. Özel, “CHP Genel Başkanı olarak uyandığınız ilk sabah nasıldı?” sorusunu, “Güzel bir sabahtı ama omuzlarımda ağır bir yük olduğunu fark ettim. Kazanacağımı biliyordum. Seçimi kazandık, arkasında yerel seçim gündemi vardı. Önümüzde tüzük kurultayı gündemi vardı. Ağır bir sorumluluk ile uyandım. Kaybedeni olmayan bir kurultay yaptı” diye cevapladı.

BirGün’ün aktardığı habere göre Özel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“PM listemizde geçmişten hiçbir isim yok”

Parti meclisi listesine baktığımızda geçmişten hiçbir isim yok. Benim dışında hiçbir isim yok. Kamuoyunda çok tartışılan isimler vardı. Bunların 18’i bizi desteklemiyordu, 7’si bizi destekliyordu. 7 isim hiçbir görev talep etmeyeceklerini bize belirtmişlerdi. PM listesine baktığımızda gençleri, kadınları, örgütümüzü göreceksiniz. PM listesine baktığımızda yaş ortalaması 43. Ben 49 yaşındayım. PM içinden seçtiğimiz gölge kabinemiz var.

“Kim kendini bu eve ait hissediyorsa bu evin kapısı açık”

Ben baba ocağı çağrımı kişiye özel değil bütün Türkiye’ye yapıyorum. Çağrı aslında siyaset yapmaktan çok baba ocağına gelmek ve orada hangi işin ucundan tutulacaksa o işin ucundan tutmak. Benim dediğim gelin şu görevi alın, bu görevi alın değil. Kim kendini bu eve ait hissediyorsa bu evin kapısı açık. Bu evin kapıları kimseye şartlı açılmaz. Kapılar açılır, kapıdan içeri girerken üye olursunuz. Baba ocağının tapusu Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

“İnce ile mesajlaştık, Ekrem Başkandan randevu istemiş”

Muharrem Başkan ile telefon mesajlaşması yaptık. Ekrem Başkandan randevu istemiş. Bizim Ekrem Başkanla ilişkimiz, birbirimizin bilmesi gereken ne varsa birbirimize söylüyoruz. Ekrem Başkan ‘İnce randevu istiyor’ deyince ‘Ben de siz kamu görevlisisiniz, mutlaka konuşacağı önemli şeyler vardır’ dedim.

“İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı PM’de oylanacak”

İmamoğlu ve Yavaş’ın aday olması yönünde benim bir iradem var. Resmileşmesi için prosedürü tamamlayacağız. Parti meclisine teklif edilecek, oylanacak.

Muharrem İnce’nin İzmir adaylığı

İzmir meselesini Ekrem Bey de söyledi. Ben bir partinin genel başkanına başka bir partinin genel başkanının belediye başkanlığı teklif etmesini saygısızlık olarak görürüm. Muharrem Bey’in de böyle bir talebi olduğu düşünmüyorum. Bu tartışma ne maksatla yapıldı, bilmiyorum.

Memleket Partisi, CHP’ye katılacak mı?

Partinin partiye katılması başka bir prosedür. Bir siyasi parti ben varlığımı sonlandırıyorum, kendimi yakın hissettiğim partiye dönme iradem var derse ben bu niyet beyan edilir ve geri kalanlar konuşulur. Partinin kapıları ardına kadar açık. ‘Geleceğim’ diyene ‘Seni istemeyiz’ demeyiz.

“O 3 isme karşı çıkan olmaz”

Kılıçdaroğlu, yerel seçimle ilgili 3 ismi açıklamıştı. Partinin üç değerinin sokakta karşılığı olduğunu görüyorum. Bu şerh ile söyledim. Seçilmemiş bir kurulun yetkilerini kullanmak istemem. Ben olumlu görüş bildiririm. Ümit ediyorum ve kuvvetle görüyorum ki 3 isme karşı çıkan olmaz. Orada hiçbir şüphem yok.

Halk memnunsa listelerde yer alacaklar. Birkaç hafta içerisinde memnuniyet anketleri tamamlanır, süreç içinde atanan ve atanmayan belediye başkanları yeniden görevlendirilen arkadaşlar olur. Dinlenecek arkadaşlar yerine başka biri gelecekse de orada partililik bilinciyle destek verirler.

“Ekrem Başkanın İzmir ile ilgili bir şey söylediği yok”

İmamoğlu ile biz İstanbul konuşuyoruz ve İstanbul’u yeterince konuşamıyoruz. Özgür Başkanımız da seçilmiş il başkanımız. En iyi sonucu almak için titiz çalışmamız gerekiyor. Bazen Ekrem Başkandan şöyle telefonlar geliyor ‘Falanca ilden eski bir milletvekili benle görüşmek istiyor ne yapayım?’ dedi. ‘Siz belediye başkanısınız, elbette görüşün’ dedim. Ekrem Başkanın İzmir ile ilgili bir şey söylediği yok. Bizim bir şey dediğimiz yok. Memnuniyet anketini yaparız, anket olumlu ise başkanımızla devam ederiz.

Kadın belediye başkanı vurgusu

Aday adaylarını ankete koyduk, 7’si kazanamıyor, 3’ü kazanıyor. 3 isimden biri kadınsa onu atarız. Kadın belediye başkanı önemli bir şey ve çok az var.

“Hatay’da vereceğimiz karar çok tarihi bir karar olacak”

Geçtiğimiz günlerde memnuniyet anketi çalışılırken Hatay’ın anketini oldukça detaylı, siyasi ve ilçe kırılımlarına göre ve elimizde bulunan, bulunmayan bütün kırılmalara göre detaylı aldım. Hatay’da vereceğimiz karar çok tarihi bir karar olacak. Depremden sonra Hatay, başkan hakkında ne düşünüyorsa o karara uyacağız.

Hatay’da yıkım yaşanırsa herkesin sorumluluğu vardır. Bir kusur biçilecekse ‘Yerel yönetimlerin hiç kusuru yoktur’ demek mümkün değil. Bir belediye bizim, onun kusurunu ben alırım.

Selvi Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki sözleri

Selvi Kılıçdaroğlu kurultayda ‘Özgür niye çok bağırdın’ gibi bir şey demiyor. ‘Özgür sen de oradaydın’ dedi. 39 milletvekili olayıyla ilgili ‘Sen de oradaydın’ dedi. O sırada Kemal Bey söz istemişti, ‘Anlatacağım efendim’ deyip yerime geçtim. Selvi hanımın elini tutup ‘Orada ben yoktum’ dedim. Komisyonda Engin Özkoç’un olduğunu söyledim, 39 milletvekili verildiğini sabah öğrendiğimi söyledim.

Kılıçdaroğlu-Özel görüşmesi

Kılıçdaroğlu ile son görüşmemizde ne aday ve ne şehir ismi geçmedi. Filistin üzerine uzunca konuştuk. Genel başkan batının bu konuya yaklaşımı üzerinde bilgi verdi. Aktif siyasetten uzak kalmaya çalıştığını, farklı şeyler okumaya çalıştığını söyledi. Kızı EYT’den emekli olmuş. Çok samimi bir sohbet oldu. CHP’nin eski genel başkanlarının hepsi bir hazine. Elbette danışırım.

“Tanju Özcan için Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım”

Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım ‘Sayın Genel Başkanım Tanju Özcan’la ilgili süreç bu, bana bildirilen de il başkanı, ‘Biz Kemal Beyi ziyaret etmiştik, affederiz demişti’ dedi. Bu doğruysa bunu 100 yıl affı kapsamında değerlendireceğiz ama sizin gönlünüz kırılacaksa böyle bir şey yapmam’ dedim. Genel Başkan da ‘Sorun yok ama sana tepki gösterenler olabilir, istersen bir temayül yoklaması yap, elini güçlendir’ dedi. Ben de siz affettiyseniz ben kendimle ilgili riski alırım dedim.

“DEM Parti’yi ziyaret edeceğim”

DEM Parti’ye nezaket ziyaretine gideceğim. Ben genel başkan seçildim, eş genel başkanlar beni arayıp tebrik etti. Bu aşamada adaylarla ilgili bir gündemimiz yok.

TIKLAYIN – Özgür Özel yarın DEM Parti’yi ziyaret edecek

“Hiçbir partiyle seçim ittifakına kapalı değilim”

Hiçbir partiyle seçim ittifakına kapalı değilim. Partim için en iyi sonucu almak istiyorum. Bütün partilerle ve üyeleriyle büyük bir ittifak oluşturmanın Türkiye’nin yararına olduğunu düşünüyorum.

Şeyh Sait meselesi

Işık’ın “DEM Partisi Şeyh Sait’e destek açıklaması yaptı, İyi Parti de soru önergesi verdi. CHP olarak siz bu tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna Özel, “Biz CHP olarak, cumhuriyete, cumhuriyetin kurucu kadrolarına saygılıyız. Cumhuriyetin geçmiş döneminde yaşanmış acılar varsa bu acıları tartışmanın sıcak siyasetin alanı değil, tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu mevzu ile ilgili sürekli dönüp yaraları kaşımanın kimseye faydası olmadığını düşünüyoruz” yanıtını verdi.

“Daha umudumu kaybetmiş değilim”

Işık’ın “İYİ Parti ile ittifak talebiniz reddedildi, ne hissettiğinizi merak ediyorum” demesi üzerine Özel, “Gayet iyi hissediyorum, ben üstüme düşeni yaptım. Türkiye bizden fedakârlık, iş birliği bekliyor o açıdan ben bir umut bekledim hala daha da umudumu kaybetmiş değilim. İttifak o geniş kapsamda olmaz ama yerele yetki verebilirim” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir