Yer Fıstığını Hiç Böyle Denediniz mi? Faydalarına İnanamayacaksınız

Haşlanmış yer fıstığı, kavrulmuş yer fıstığının tüm sağlık yararlarına sahiptir ve daha fazla antioksidan içerir.

Yer fıstığı haşlandıktan sonra bile kalsiyum, potasyum, bakır, demir, çinko ve magnezyum gibi önemli minerallerini salar.

Ayrıca kendinizi tok hissetmenizi sağlarlar, bu nedenle sadece sağlıklı bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda açlık sancılarınızla da mücadele eder.

HAŞLANMIŞ YER FISTIĞININ FAYDALARI

Yarım bardak haşlanmış fıstıkta 286 kalori, 12 gram protein, kolesterol yok ve 2 gram doğal şeker var.

Öğle ve akşam yemeği arasında açlık sancıları çekiyorsanız, haşlanmış yer fıstığı sizi enerjik tutan, beyninizi ve kaslarınızı besleyen ve bir sonraki yemeğinize kadar tok kalmanıza yardımcı olan besleyici bir atıştırmalık olabilir.

Haşlanmış yer fıstığı, zengin bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır. Ayrıca kaslarınızın ve organlarınızın büyümesi ve gelişmesi için çok önemli olan B kompleksi vitaminlerini de içerir.

B vitaminleri vücudunuzun kırmızı kan hücreleri ve folik asit oluşturmasına yardımcı olur ve bu da bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Yarım bardak haşlanmış yer fıstığı porsiyonu, her gün ihtiyacınız olan magnezyumun yüzde 30’unu ve günlük fosfor ihtiyacınızın yüzde 25’ini sağlar.

Bu minerallerin her ikisi de kemiklerinize ve dişlerinize fayda sağlar. Haşlanmış yer fıstığı aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip ve yara iyileşmesini destekleyen bir mineral olan çinkonun önerilen günlük alımının beşte birini de içerir.

Yer fıstığı enerji yoğun gıdalardır. Bunları atıştırmalık olarak dahil etmek, günün ilerleyen saatlerinde daha az kalori tüketmenize neden olabilir.

Yer fıstığını yemekle birlikte yemeye kıyasla, atıştırmalık olarak tüketildiğinde daha güçlü tokluk hissi uyandırıyor. Bu sonuçta kilo kaybına yardımcı olabilir.

Yer fıstığı, kilo almaya neden olmadan lezzeti ve besin alımını arttırmanın iyi bir yoludur. Araştırmalar ayrıca fıstık ve fıstık ezmesi tüketiminin tokluk hissini artırabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir